Blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 r.
5 czerwca, 2018Prawie 8 mld pasażerów mają przewieźć światowe linie lotnicze do 2036 roku – wynika z prognozy Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zaprezentowanej we wtorek w Sydney. IATA wezwała rządy do usunięcia barier w swobodnym przepływie osób m.in. dotyczących wiz.
IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewnia ponad 83 proc. światowego ruchu lotniczego.
Według IATA do 2036 roku linie lotnicze przewiozą 7,8 mld pasażerów, a w tym roku – 4,3 mld pasażerów. „W ciągu najbliższych 18 lat liczba pasażerów się podwoi. To znakomita wiadomość dla globalnej gospodarki, ponieważ branża lotnicza jest katalizatorem tworzenia miejsc pracy i wzrostu PKB. Jednak nie dostaniemy maksymalnych społecznych i ekonomicznych korzyści z tego wzrostu, jeśli przeszkody w podróżowaniu nie zostaną rozwiązane, a procedury usprawnione” – powiedział we wtorek dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.
Jak tłumaczył, wśród wielu barier dotyczących podróży samolotem są wymogi wizowe, które w wielu przypadkach ograniczają podróżowanie. Według IATA, obecne reżimy wizowe są „nazbyt restrykcyjne, kosztowne i nieefektywne, i nie będą w stanie sprostać popytowi na prognozy„.
Jak dodał, IATA opracowała kompleksową strategię otwartych granic, aby pomóc rządom w usunięciu tych barier, zachowując przy tym integralność granic państwowych, jednocześnie eliminując nieefektywność, która uniemożliwia zaspokojenie popytu w branży.
De Juniac powołał się na badania przeprowadzone przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) oraz Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC), z których wynika, że zniesienie barier wizowych w samy regionie Azji i Pacyfiku przyczyni się do powstania 2,6 mln miejsc pracy, a turyści mogą zostawić tam 89 mld dol.
IATA uważa, że zniesienie ograniczeń w swobodnym przepływie podróżnych, powinno być traktowane z takim samym priorytetem, jak inne bariery liberalizacji handlu towarami i usługami. Jednym ze sposobów jest uwzględnianie przez rządy liberalizowanych wymogów wizowych w umowach handlowych.
IATA powołując się na dane Boeinga szacuje, że do 2036 roku będzie potrzebnych 637 tys. nowych pilotów oraz 648 tys. nowych mechaników. Z kolei przytaczając dane Airbusa – do 2036 r. będzie potrzebnych 534 tys. pilotów i 548 tys. mechaników dla samolotów, które mają więcej niż 100 foteli.
Wtorek jest ostatnim dniem 74. Walnego Zgromadzenia Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego. W tym roku odbywa się ono w australijskim Sydney. W spotkaniu uczestniczy ponad tysiąc osób – przedstawicieli linii lotniczych, producentów samolotów, lotnisk, instytucji lotniczych.