Kraków Aiport prognozuje 7,9 mln pasażerów na 2019!

Kraków Aiport prognozuje 7,9 mln pasażerów na 2019!

11 stycznia, 2019 Wyłączono przez michaldybowski

Obsłużenie 7,9 mln pasażerów, czyli 18 proc. więcej niż w minionym roku prognozuje w tym roku lotnisko Kraków Aiport. W czwartek LOT ogłosił uruchomienie nowych połączeń z krakowskiego lotniska do Bukaresztu i Dubrownika oraz dołożenie trzeciego lotu do Chicago.

„Rekordy są bardzo miłe, ale najważniejsze, żeby nasi pasażerowie byli zadowoleni z obsługi w Kraków Aiport” – zaznaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice Radosław Włoszek.

Dodał, że prognozy krakowskiego lotniska, zakładające w 2019 r. obsłużenie 7,9 miliona pasażerów, wpisują się w strategię rozwoju siatki połączeń lotniczych i wzrostu ruchu pasażerskiego.

W 2019 roku w siatce Kraków Aiport pojawi się 28 nowych połączeń. Polski narodowy przewoźnik ogłosił w czwartek, że uruchomi z Krakowa nowe połączenia do Bukaresztu i Dubrownika, a także zwiększy z dwóch do trzech tygodniowo liczbę lotów do Chicago. Wcześniej przewoźnik zapowiedział nowe połączenia do Tel Awiwu i Olsztyna.

„Będzie to bardzo istotny wzrost obecności LOT-u w Kraków Aiport. Chcemy, aby lotnisko to było beneficjentem dynamicznego rozwoju LOT-u, ale także to my chcemy korzystać z dobrej koniunktury Krakowa i Małopolski” – zaznaczył rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki.

Pierwszy rejs LOT-u z Krakowa do Bukaresztu wystartuje 1 kwietnia. Pasażerowie będą mieli do wyboru loty w poniedziałki, środy i piątki. Rozkład przewiduje, że samoloty będą startowały z Krakowa o godz. 20:25 i lądowały w Bukareszcie o 23:15 czasu lokalnego. Rejsy powrotne będą miały miejsce we wtorki, czwartki i soboty. Samoloty mają startować z portu Otopeni o godz. 6:15 czasu lokalnego i lądować w Krakowie o 7:05. Do obsługi połączenia LOT przeznaczy samoloty Bombardier Q400, które zabierają na pokład 78 pasażerów.

Połączenie między Krakowem a Dubrownikiem jest zaplanowane raz w tygodniu – w soboty. Samoloty Embraer 195 ze 118 miejscami na pokładzie, będą startowały z Krakowa o godz. 20:25, żeby wylądować w Dubrowniku o 22:20. Z powrotem maszyna wystartuje z pasażerami z chorwackiego kurortu o 23:00, a planowany czas lądowania w Kraków Airport to godz. 0:55.

Rejsy Kraków-Dubrownik mają charakter sezonowy, czyli będą się odbywały tylko w okresie letnim. Pierwszy jest zaplanowany 25 maja, a ostatni w tym roku 28 września.

Od czerwca LOT zwiększy częstotliwość bezpośrednich rejsów między Krakowem a Chicago. Obecnie przewoźnik proponuje na tej trasie połączenia dwa razy w tygodniu w sezonie letnim i raz w zimowym. Od początku czerwca dojdzie trzecie połączenie – z Chicago samoloty będą startowały we wtorki o godz. 17:25 czasu lokalnego, żeby wylądować w Krakowie o 9:35 w środę. Rejsy do Chicago są zaplanowane potem tego dnia o godz. 12:20 z Kraków Airport z zakładanym lądowaniem w porcie O’Hare o 15:30 czasu lokalnego. Rejsy będą obsługiwane Boeingami 787 Dreamliner w dwóch wersjach, z 252 lub 294 miejscami na pokładzie.

Jak ocenił Kubicki, uruchomione w 2017 r. połączenie Kraków-Chicago cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów, dlatego przewoźnik postanowił uatrakcyjnić swoją ofertę.

Wcześniej narodowy przewoźnik zapowiedział też uruchomienie w tym roku nowych połączeń z Krakowa do Tel Awiwu (od 25 lutego) i Olsztyna (od 25 kwietnia). Nowe połączenia dołączą do funkcjonujących już lotów do: Warszawy, Gdańska, Budapesztu i Chicago.

Rozwój w tym roku w Kraków Aiport zapowiedziały także inne linie lotnicze. W kwietniu linia Laudamotion rozpocznie loty do Stuttgartu.

Także w kwietniu krakowski bazowy przewoźnik Ryanair rozpocznie operowanie z Krakowa do Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru.

Kraków będzie także 26. i najnowszą w Polsce bazą węgierskiej niskokosztowej linii Wizz Air. Pierwszy samolot przewoźnika pojawi się na lotnisku w maju, drugi we wrześniu tego roku. Pasażerowie Kraków Airport będą mogli skorzystać z 12 tras oferowanych przez Wizz Air do Londynu, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katani, Larnaki, Charkowa, Oslo i Kutaisi.

Prezes lotniska zapowiedział, że po zatwierdzeniu przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka pod koniec ubiegłego roku tzw. tzw. planu generalnego (master plan) dla portu na lata 2016-2036, ruszyły prace przygotowawcze związane z zawartymi w dokumencie zamierzeniami inwestycyjnymi.

Najważniejsze procesy inwestycyjne w 2019 r. to: budowa nowej drogi startowej, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, a także rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa nowego terminalu cargo.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 6,8 mln pasażerów, tj. o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2018 roku lotnisko miało 112 połączeń do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferowało je 24 przewoźników, tradycyjnych i niskokosztowych.(