W środę przypada rocznica katastrofy lotniczej pod Mirosławcem
22 stycznia, 2019W środę 23 stycznia przypada jedenasta rocznica katastrofy wojskowego samolotu transportowego Casa C-295 pod Mirosławcem (zachodniopomorskie). Zginęło w niej 20 osób, czterech członków załogi i 16 wysokiej rangi oficerów sił powietrznych.
Wojskowy samolot transportowy Casa C-295 rozbił się 23 stycznia 2008 r. o godz. 19.07 przy podejściu do lądowania pod Mirosławcem. Spadł na zalesiony teren 1,3 tys. metrów od pasa startowego lotniska 12. Bazy Lotniczej.
Na jego pokładzie było czterech członków załogi i 16 wysokiej rangi oficerów sił powietrznych, m.in. ówcześni dowódcy 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu i 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Wszyscy zginęli.
Maszyna miała na trasie Warszawa – Powidz – Poznań – Mirosławiec – Świdwin – Kraków rozwieźć uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów sił powietrznych.
Badająca wypadek komisja ustaliła, że do katastrofy przyczynił się niewłaściwy dobór załogi i błędy popełnione przez pilotów, w tym brak obserwacji przyrządów pokładowych i niewłaściwe manewry wynikające z utraty orientacji przestrzennej.
Na lotnisku nie działał wówczas system precyzyjnego naprowadzania ILS, a załoga samolotu i personel naziemny posługiwały się różnymi jednostkami ciśnienia i wysokości.
Po katastrofie stanowiska straciło pięciu wojskowych bezpośrednio odpowiedzialnych – w ocenie ówczesnego ministra obrony – za decyzje, które do niej doprowadziły. Przed sądem odpowiadał jedynie kontroler lotów z Mirosławca, oskarżany o nieumyślne niedopełnienie obowiązków, który ostatecznie został prawomocnie uniewinniony.
Dokładnie w miejscu, w którym rozbił się samolot, stoi pomnik poświęcony ofiarom katastrofy. Jego głównym elementem jest głaz z tablicą z nazwiskami wszystkich tragicznie zmarłych żołnierzy. Obok obelisku stoi drewniany krzyż i statecznik z rozbitego samolotu z ocalałym numerem taktycznym „019”.
Corocznie w miejscu katastrofy w jej rocznicę organizowane są uroczystości. Uczestnicy wcześniejszych obchodów składali wieńce pod pomnikiem, zapalano także dziesięć białych i dziesięć czerwonych lamp symbolizujących tzw. nawigacyjne oświetlenie lotniska.