Czy państwo zajmie się Modlinem zależne od jego wyceny…

Czy państwo zajmie się Modlinem zależne od jego wyceny…

6 marca, 2019 Wyłączono przez michaldybowski

Decyzje odnośnie potencjalnego zaangażowania państwa i państwowych osób prawnych w spółkę Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin będzie można podjąć po tym, gdy dowiemy się na ile jest wyceniana ta spółka – poinformował wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Mikołaj Wild

Wszelkie decyzje co do zaangażowania państwa i państwowych osób prawnych w port lotniczy w Modlinie, będzie można podjąć po tym, gdy będziemy wiedzieli, ile jest warta spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin” – powiedział Wild.

Dodał, że zlecił ocenę prowadzonego w Modlinie przez EY badania due diligence o wycenę spółki. Według wcześniejszych informacji badanie to ma zakończyć się pod koniec marca tego roku.

Wild, pytany o ocenę wtorkowej propozycji samorządu Mazowsza, który zaproponował jednostronne podniesienie kapitału spółki o 50 mln zł, powiedział, że „należy docenić to, jako próbę wyjścia z impasu”.

Wild: decyzja o zaangażowaniu państwa w lotnisko Modlin po jego wycenie

Podwyższenie kapitału musi przejść test prywatnego inwestora. Dopiero wówczas będzie można ustalić, czy jest ono dopuszczalne” – powiedział.

Samorząd Mazowsza, który jest jednym z udziałowców lotniska w Modlinie, swoją propozycję złożył we wtorek na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników lotniska.

Podwyższenie kapitału nie eliminuje podstawowego problemu związanego z zarzadzaniem portem Modlin – czyli toksycznej zasady jednomyślności. Z punktu widzenia zarzadzania portem Modlin istotniejszą i bardziej paląca kwestią jest zniesienie zasady jednomyślności, która powoduje blokadę decyzyjną” – tłumaczył Wild.

Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin ma czterech akcjonariuszy, którymi są: Agencja Mienia Wojskowego (AMW), Województwo Mazowieckie, Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” (PPL) oraz Nowy Dwór Mazowiecki. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej lotniska w Modlinie AMW posiada 33,29 proc. udziałów, Województwo Mazowieckie – 32,66 proc. udziałów, PPL – 29,39 proc. udziałów oraz Nowy Dwór Mazowiecki – 4,66 proc. udziałów