W pierwszej połowie 2020 r. liczba pasażerów w portach lotniczych w USA spadła o 58%.

W pierwszej połowie 2020 r. liczba pasażerów w portach lotniczych w USA spadła o 58%.

12 października, 2020 Wyłączono przez michaldybowski

Według opublikowanych dziś danych ACI World, w pierwszej połowie 2020 r. liczba pasażerów na lotniskach na całym świecie spadła o 58,4% w stosunku do roku poprzedniego, ponieważ pandemia ta ważyła się na popycie na podróże.

Najbardziej ucierpiał międzynarodowy ruch pasażerski, który spadł o 64,5%, przy czym ruch lotniczy spadł o ok. 41,6%, a wolumen ładunków o 12,4% – stwierdza globalny zarząd portów lotniczych.

„Po okresie stałego globalnego wzrostu w 2019 roku, branża lotnicza stoi obecnie w obliczu najgorszego kryzysu, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia w związku z ogromnym spadkiem ruchu pasażerskiego i przychodów z powodu skutków pandemii COVID-19,” mówi dyrektor generalny ACI World Luis Felipe de Oliveira.

Wśród 10 najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie – w oparciu o liczbę pasażerów w 2019 roku – ruch spadł o 60,2% w pierwszej połowie tego roku.

Na lotnisku Atlanta Hartsfield – najbardziej ruchliwym na świecie – liczba pasażerów spadła o 56,6% rok do roku.

Atlanta Hartsfield była najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie w 2019 roku.

Drugie co do wielkości lotnisko, Pekin Capital, odnotowało największy spadek w grupie liderów – 73,6%. Częściowo wynika to z faktu, że Chiny przez większą część sześciomiesięcznego okresu – kraj ten jest domniemanym źródłem epidemii – dotknięte były epidemią koronaawirusa, choć część tego spadku wynika również z przeniesienia usług na lotnisko Daxing International, które zostało otwarte we wrześniu 2019 roku.

Gdzie indziej w pierwszej dziesiątce, Szanghaj zanotował drugi co do wielkości spadek liczby pasażerów – 68,1%, podczas gdy Los Angeles International, Dubai International, Tokio Haneda, Chicago O’Hare, London Heathrow i Paris Charles de Gaulle – wszystkie odnotowały spadek w przedziale 56-62%.

Dziesięć najbardziej ruchliwych lotnisk, Dallas-Fort Worth, odnotowało najmniejszy spadek w pierwszej dziesiątce, na poziomie 48,2%.

„Jesteśmy pozytywnie nastawieni do przyszłości, ale potrzebujemy konsekwencji i współpracy na całym świecie w kluczowych kwestiach, takich jak testowanie” – mówi de Oliveira o wyzwaniach stojących przed sektorem lotniczym.

„Branża jest zgodna co do tego, że szeroko zakrojone testowanie pasażerów przed podróżą, jako alternatywa dla ograniczeń wynikających z kwarantanny, będzie kluczowym sposobem na zwiększenie zaufania publicznego do podróży lotniczych i musi zostać wprowadzone”.

Pod koniec stycznia w regionie Azji i Pacyfiku zaczął być odczuwalny wpływ wybuchu koronaawirusa na połączenia lotnicze. Wpływ ten rozprzestrzenił się na cały świat w lutym, zanim w marcu nastąpiło agresywne zawieszenie usług i uziemienie floty, co doprowadziło do wirtualnego wstrzymania regularnych lotów w kwietniu i maju.

Podczas gdy liczba pasażerów poprawiła się z miesiąca na miesiąc od czerwca, wiele wskaźników sugeruje, że sezon zimowy na półkuli północnej spowoduje częściowe odwrócenie tej pozytywnej tendencji.