Air Canada i Transat – transakcja przejęcia z dużymi rabatami

Air Canada i Transat – transakcja przejęcia z dużymi rabatami

13 października, 2020 Wyłączono przez michaldybowski

Air Canada i Transat AT, spółka dominująca w stosunku do Air Transat, renegocjowały warunki planowanego rozwiązania umowy, znacznie obniżając cenę za akcję.

Posunięcie to było spowodowane niszczycielskim wpływem koronaawirusa na branżę transportu lotniczego.

Dwaj przewoźnicy z siedzibą w Montrealu stwierdzili w dniu 10 października, że Air Canada nabędzie teraz wszystkie akcje Transat za 5 CAD (3,81 USD) za akcję, płatne według opcji udziałowców Transat w gotówce lub akcji Air Canada po stałym stosunku wymiany 0,2862 akcji Air Canada za każdą akcję Transat, wyceniając transakcję na 190 milionów CAD.

Wartość ta jest niższa od pierwotnie uzgodnionej oferty Air Canada, zatwierdzonej przez udziałowców Transat ponad rok temu, w wysokości 720 mln CAD, czyli 18 CAD za akcję, na zakup specjalisty ds. wakacji.

Początkowo zakończenie likwidacji miało nastąpić w drugim kwartale 2020 r., ale światowa pandemia oraz obawy o konkurencję ze strony organów regulacyjnych zarówno w Kanadzie, jak i w Europie, wielokrotnie przeciskały tę datę.

„Zmieniona transakcja odzwierciedla bezprecedensowy wpływ Covid-19 na branżę światowego transportu lotniczego, która doświadczyła poważnego spadku przewozów lotniczych od czasu zawarcia i zatwierdzenia przez udziałowców Transat w sierpniu 2019 r. pierwotnej umowy między Air Canada i Transat” – mówi Air Canada.

Nowe warunki podlegają zatwierdzeniu przez udziałowców Transat, jak również przez organy nadzorcze ds. konkurencji, a obecnie oczekuje się, że zostaną one zamknięte w styczniu lub lutym 2021 r.” – mówi linia lotnicza.

„Covid-19 wywarł druzgocący wpływ na światową branżę lotniczą, co miało istotny wpływ na wartość linii lotniczych i aktywów lotniczych. Mimo to, Air Canada zamierza sfinalizować przejęcie Transat, po obniżonej cenie i na zmienionych warunkach”, mówi Calin Rovinescu, dyrektor generalny Air Canada.

„Połączenie to zapewni stabilność działalności Transat i jego udziałowców oraz sprawi, że Air Canada, a także kanadyjska branża lotnicza, będą mogły silniej zaistnieć w momencie, gdy wejdziemy w świat post-Covid-19”, dodaje.

Zarząd Transat zalecił udziałowcom, aby zatwierdzili zmienioną umowę.

W zeszłym miesiącu dyrektor naczelny Transat, Jean-Marc Eustache, powiedział, że firma nadal jest „mocno zaangażowana” w transakcję z Air Canada, choć „pewne czynniki pozostające poza jej kontrolą i związane z pandemią Covid-19 mogą wpłynąć na wynik proponowanego porozumienia”.

Wyraził wówczas pewną irytację w związku z długim i długotrwałym procesem wydawania zezwoleń regulacyjnych na połączenie po obu stronach Atlantyku. Transakcja ta jest nadal przedmiotem kontroli ze strony Komisji Europejskiej i kanadyjskiego urzędu ds. konkurencji.

Niepotwierdzone raporty w kanadyjskich mediach francuskojęzycznych w czerwcu stwierdziły, że Air Canada szukała sposobu na wyjście z transakcji ze względu na problemy z płynnością finansową w wyniku masowego spadku popytu spowodowanego światowym kryzysem zdrowotnym.

Rovinescu był wielokrotnie krytykowany przez rząd Kanady za utrzymywanie rygorystycznych ograniczeń w podróżowaniu i wymogów kwarantanny w stosunku do pasażerów przylatujących, co poważnie utrudniło ożywienie w branży przewozów lotniczych.

W marcu Kanada zakazała wszystkim obcokrajowcom wjazdu do kraju, z nielicznymi wyjątkami. Wszyscy podróżni przybywający do Kanady drogą lądową, morską lub lotniczą, w tym obywatele, są zobowiązani do poddania się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Osoby, które naruszą te ograniczenia, mogą podlegać karze grzywny w wysokości 750 000 CAD, sześciu miesięcy więzienia i wydalenia z kraju.

Nawet osoby podróżujące w obrębie kraju i między prowincjami mogą podlegać wymogom, które mogą obejmować samoizolację.

Najdłuższa pokojowa granica na świecie, między Kanadą a USA, została skutecznie uszczelniona od 21 marca. To zamknięcie było również wielokrotnie przedłużane i nic nie wskazuje na to, kiedy granica zostanie ponownie otwarta.