Zestaw Rolls-Royce’a przygotowuje się pobicia rekordu świata dla najszybszych samolotów elektrycznych

Zestaw Rolls-Royce’a przygotowuje się pobicia rekordu świata dla najszybszych samolotów elektrycznych

17 października, 2020 Wyłączono przez Grupa Wylatani

Rolls-Royce zakończył naziemne testy systemów w samolocie demonstracyjnym w technologii Spirit of Innovation, które wykorzysta do próby pobicia rekordu świata w najszybszym samolocie całkowicie elektrycznym w przyszłym roku.

Samolot programu Spirit of Innovation o wartości 6,37 mln funtów (8,3 mln dolarów) ACCEL (przyspieszający elektryfikację lotu) wykorzystuje silniki elektryczne i kontrolery z YASA oraz startujący samolot Electroflight. Rolls-Royce planuje ustanowić rekord świata dla najszybszych samolotów elektrycznych na świecie, osiągając na początku przyszłego roku docelową prędkość ponad 300 mph (480 km/h). Pierwotnie samolot został ujawniony w styczniu tego roku.

Według Księgi Rekordów Guinnessa, najszybszym na świecie samolotem z silnikiem elektrycznym jest Extra 330LE, który podczas lotu 23 marca 2017 roku w Niemczech osiągnął maksymalną prędkość 213,04 mph (342,86 km/h).

W ramach programu inżynierowie Rolls-Royce’a opracowali najpierw płatowiec testowy ionBird, pełnowymiarową replikę rdzenia samolotu, do naziemnych testów technologii napędowej. Zawierał on elektryczny układ napędowy o mocy 500 KM, wystarczająco mocny, aby ustanowić światowe rekordy prędkości, oraz akumulator o mocy wystarczającej do zasilania 250 domów – powiedziała firma.

Podczas dziewięciu miesięcy naziemnych testów śmigło pracowało z pełną prędkością, około 2400 obr/min, używając tego, co Rolls-Royce twierdzi, że jest to najbardziej gęsty akumulator, jaki kiedykolwiek został zamontowany do napędu samolotu. W akumulatorze znajduje się ponad 6,000 ogniw, które przy pełnej mocy podczas prób w locie napędzają samolot do ponad 300mph, ustanawiając nowy rekord prędkości w locie z napędem elektrycznym.

Podczas badań wygenerowano również wiele gigabajtów danych co godzinę, które zostały przeanalizowane przez zespół badawczy w celu poprawy osiągów tam, gdzie było to możliwe. Ponadto, inżynierowie i piloci testowi zoptymalizowali system i opracowali procedury operacyjne dla lotów elektrycznych.

Następnie inżynierowie zintegrują systemy w samolocie „Spirit of Innovation” przed testami lotniczymi i próbą bicia rekordu światowego. Pierwszy lot ma odbyć się w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Rob Watson, dyrektor Rolls-Royce Electrical, powiedział: „Jesteśmy zobowiązani do odegrania wiodącej roli w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Zakończenie testów naziemnych dla projektu ACCEL jest wielkim osiągnięciem dla zespołu i kolejnym ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia światowego rekordu. Projekt ten pomaga również rozwinąć możliwości Rolls-Royce’a i zapewnić, że pozostaniemy liderem w zakresie elektryfikacji lotów, co jest ważną częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju”.

Brytyjski producent luksusowych zegarków Bremont będzie oficjalnym partnerem czasowym próby bicia rekordu prędkości w skali całego świata, a także pomógł w opracowaniu projektu kokpitu samolotu, który będzie zawierał stoper, podczas gdy firma obrobiła części uwalniające czaszę w swoim zakładzie produkcyjnym w Henley-on-Thames.
Połowa środków finansowych na ten projekt jest przekazywana przez rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Aerospace Technology Institute (ATI). Mark Scully, szef technologii zaawansowanych systemów i napędów w ATI, powiedział: „Nie należy lekceważyć znaczenia osiągnięcia tego kamienia milowego. Zespół ACCEL jest pionierem w zakresie integracji wysokowydajnych akumulatorów, silników i napędów w celu stworzenia systemu napędu elektrycznego w ambitnym programie testów w locie.

„Technologie te oraz integracja systemów niezbędna do ich wykorzystania mają ogromny potencjał dla przyszłego zrównoważonego lotnictwa, dlatego też ATI z dumą wspiera ten projekt”.

Projekt ACCEL jest serią nowości dla Rolls-Royce’a w drodze do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Jest to pierwszy projekt Rolls-Royce’a, w którym zastosowano kompensację, dzięki czemu cały program jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Przetłumaczono przy pomocy www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)