UK zakazuje sprzedaży FA-50 do Argentyny przez Koreę Południową

UK zakazuje sprzedaży FA-50 do Argentyny przez Koreę Południową

4 listopada, 2020 Wyłączono przez michaldybowski

FA-50 jest produkowany przez południowokoreańską firmę KAI (Korea Aerospace Industries) we współpracy z Lockheed Martin.

Wielka Brytania skutecznie zakazała sprzedaży FA-50 Fighting Eagle do Argentyny, a południowokoreański producent poinformował naród południowo-amerykański, że nie jest w stanie dostarczyć lekkich myśliwców i samolotów odrzutowych ze swoimi brytyjskimi częściami.

Południowokoreański producent FA-50 naruszył brytyjskie embargo na broń, nałożone na Argentynę, a jego producent poinformował naród południowoamerykański, że części wyprodukowane przez Brytyjczyków nie mogą być sprzedawane zgodnie z zapotrzebowaniem.

Południowokoreański KAI produkujący FA-50 padło ofiarą brytyjskiego embarga na broń nałożonego na Argentynę, a jej producent poinformował naród południowoamerykański, że części wyprodukowane przez Brytyjczyków nie mogą być sprzedawane zgodnie z zapotrzebowaniem.

W piśmie z dnia 28 października urzędnik wyższego szczebla w Korea Aerospace Industries (KAI) poinformował ambasadora Argentyny w Republice Korei, że FA-50 nie może być eksportowany ze względu na nałożone na ten kraj przez rząd brytyjski embargo na broń. Jak zauważył w swoim liście do ambasadora Alfredo Carlosa Bascou, Martin Chun, starszy kierownik i szef Działu Strategii Biznesu Międzynarodowego KAI, FA-50 zawiera sześć głównych komponentów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii.

„Z przykrością informujemy, że do tej pory nie rozwiązano kwestii brytyjskiej licencji eksportowej. Chociaż KAI nie znalazło jeszcze rozwiązania, KAI podejmuje rozsądne starania, aby rozwiązać ten problem brytyjskiej E/L [licencji eksportowej]”, powiedział list zamieszczony w Internecie.

Argentyna aktywnie poszukiwała swojego zamówienia, kiedy w Internecie pojawił się list z 28 października, w którym południowokoreański producent poinformował Buenos Aires, że nie jest w stanie dostarczyć lekkiego myśliwca i odrzutowca, ponieważ posiada części wyprodukowane w Wielkiej Brytanii.

Po wojnie falklandzkiej z Argentyną latem 1982 roku brytyjski rząd zwyciężył i nałożył na ten pierwszy sankcje gospodarcze i embargo na broń, rozległe na zamówienia zawierające minimalne komponenty pochodzenia brytyjskiego – tak jest w przypadku południowokoreańskiej FA 50, która ma 6 części wykonanych przez Zjednoczone Królestwo.

„Z przykrością informujemy, że kwestia brytyjskiej licencji eksportowej nie została do tej pory rozwiązana. Chociaż KAI nie znalazło jeszcze rozwiązania, KAI podejmuje rozsądne starania, aby rozwiązać ten problem z brytyjską licencją eksportową,” powiedział list zamieszczony w Internecie.

Argentyński minister obrony Augustin Rossi potwierdził tę wiadomość i przyznał, że rząd brytyjski rzeczywiście zakazał sprzedaży FA-50. Opisał to jako kolejny akt „imperialnej arogancji” ze strony Wielkiej Brytanii.

Podobna sytuacja miała miejsce, gdy Argentyna zwróciła się do Brazylii w celu nabycia odrzutowców JAS-39 Gripen, co nie powiodło się ze względu na brytyjskie embargo, wiedząc, że większość awioniki Gripen jest pochodzenia brytyjskiego.

Argentyńskie Siły Powietrzne obserwowały FA-50 jako tymczasowe zastępstwo dla emerytowanych samolotów Mirage 3, 5 i Dagger. Ma on również pomóc w wymianie odchodzącej na emeryturę floty A-4AR Fightinghawk, ponieważ samoloty te starzeją się i stają się trudne do naprawy i konserwacji.

Nie spekuluje się, że rząd Argentyny może teraz zwrócić się do Rosjan i Chińczyków o zakup samolotów bojowych po „porażce Zachodu”.

FA-50 jest jednym z samolotów z rodziny T-50, w skład której wchodzą trenażery naddźwiękowe, lekkie samoloty bojowe i wielozadaniowe myśliwce. Wariant lekkiego samolotu bojowego nosi nazwę „TA-50”, natomiast wariant wielozadaniowy jest znany jako „FA-50”.

Jest to jednosilnikowy samolot, o konstrukcji wzorowanej na F-16 Lockheeda Martina. Był to pierwszy naddźwiękowy samolot myśliwski wyprodukowany przez Koreę Południową, który był eksportowany do Indonezji, Iraku, Filipin i Tajlandii.

Pierwsze doświadczenia bojowe z tym samolotem pojawiły się na Filipinach, kiedy to został on użyty przeciwko islamskim terrorystom związanym z państwem w bitwie pod Marawi.