RTCA ostrzega o wpływie 5G na wysokościomierze radarowe

RTCA ostrzega o wpływie 5G na wysokościomierze radarowe

5 grudnia, 2020 Wyłączono przez michaldybowski

Specjalny Komitet RTCA wydał sprawozdanie, które budzi obawy co do zakresów częstotliwości przypisanych aplikacjom 5G zakłócającym działanie wysokościomierzy radarowych statków powietrznych.

Zgodnie z tym raportem, widmo częstotliwości od 3,7 do 3,98 GHz, które Federalna Komisja ds. Komunikacji przeznaczyła dla nadchodzących elastycznych zastosowań telekomunikacyjnych 5G, może „wprowadzić szkodliwe zakłócenia częstotliwości radiowych (RF) do wysokościomierzy radarowych pracujących obecnie w przeznaczonym na całym świecie paśmie lotniczym 4,2 do 4,4 GHz”.

Grupa zadaniowa została utworzona w kwietniu w celu rozwiązania tego problemu. W grudniu FCC planuje przeprowadzenie aukcji licencji w paśmie częstotliwości od 3,7 do 4,2 GHz.

Oceniając działanie wysokościomierza radarowego w świetle „oczekiwanej emisji 5G w paśmie 3,7-3,98 GHz”, grupa zadaniowa była w stanie przetestować wysokościomierze radarowe w celu określenia ich tolerancji na oczekiwane sygnały zakłócające 5G, zgodnie z raportem. Inne badania obejmowały ocenę ryzyka wystąpienia tych zakłóceń i ich wpływu na bezpieczeństwo lotnicze.

Według grupy zadaniowej „Wyniki przedstawione w niniejszym raporcie wskazują na poważne ryzyko, że systemy telekomunikacyjne 5G w paśmie 3,7-3,98 GHz spowodują szkodliwe zakłócenia wysokościomierzy radarowych we wszystkich typach cywilnych statków powietrznych, w tym w samolotach transportowych, biznesowych, regionalnych i ogólnego przeznaczenia, a także w śmigłowcach transportowych i ogólnego przeznaczenia lotniczego”. Problem nie ogranicza się jednak do przydziału pasma 5G o częstotliwości od 3,7 do 3,98 GHz, ale także do „szkodliwej emisji z takich systemów w chronionym paśmie wysokościomierzy radarowych 4,2 do 4,4 GHz bezpośrednio”.

W raporcie ostrzegano ponadto o „możliwości wystąpienia katastrofalnych awarii prowadzących do licznych ofiar śmiertelnych, w przypadku braku odpowiednich środków zaradczych”.

Bezpieczeństwo lotów to priorytet działalności Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo infrastruktury lotniczej i nawigacyjnej w całym kraju.