Dronowy tankowiec już po lotach próbnych z pełnym zbiornikiem paliwa.

Dronowy tankowiec już po lotach próbnych z pełnym zbiornikiem paliwa.

17 grudnia, 2020 Wyłączono przez michaldybowski

Boeing i Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy pilotowały drona MQ-25 z powietrznym zbiornikiem paliwa w ramach rozwoju bezzałogowego tankowca powietrznego.

Udany, 2,5-godzinny lot, który Boeing nazwał znaczącym kamieniem milowym, został przeprowadzony z powietrznym zbiornikiem paliwa Cobham (ARS).

MQ-25 Stingray po raz pierwszy wystartował we wrześniu 2019 r. i od ponad dziesięciu lat jest opracowywany jako dron, który ma być wykorzystywany przez amerykańskie siły marynarki wojennej, początkowo ze zdolnością uderzeniową i zwiadowczą, a obecnie do tankowania F/A-18 i innych statków powietrznych przewoźnika. Do tej pory opracowano jeden prototyp, atut testowy T1.

Cobham ARS to ten sam model, który jest obecnie wykorzystywany przez F/A-18 do tankowania paliwa w powietrzu – został zaprojektowany do testowania aerodynamiki statku powietrznego z ARS zamontowanym pod skrzydłem. Lot został przeprowadzony przez pilotów testowych Boeinga działających w stacji kontroli naziemnej na lotnisku MidAmerica St. Louis w Mascoutah, Illinois.

Kapitan Chad Reed, kierownik programu lotnictwa bezzałogowego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, powiedział: „Posiadanie atutu testowego lecącego z ARS-em przybliża nas o jeden duży krok do oceny, w jaki sposób MQ-25 wypełni swoją podstawową misję we flocie – tankowanie z powietrza.

„T1 będzie nadal dawał nam cenne informacje, gdy zaczniemy latać z F/A-18 i przeprowadzimy testy obsługi pokładowej na pokładzie przewoźnika”.

Przyszłe loty będą nadal testować aerodynamikę samolotu i ARS w różnych punktach obwiedni powietrznej, ostatecznie przechodząc do wydłużania i zwijania węża i drogi służącej do tankowania.

Dave Bujold, dyrektor programowy Boeinga MQ-25 powiedział: „Zobaczenie lotu T1 ze sprzętem i oprogramowaniem, które czyni MQ-25 tankowcem na początku programu jest widocznym przypomnieniem możliwości, które wnosimy na pokład bagażnika bazowego.

„Zapewniamy, że ARS i obsługujące go oprogramowanie będą gotowe do pomocy MQ-25 w rozszerzeniu zasięgu skrzydła lotniczego przewoźnika”.

Należący do Boeinga atut testowy T1 jest poprzednikiem inżynieryjnego modelu rozwojowego samolotu produkowanego w ramach zamówienia z 2018 roku. T1 jest używany do wczesnego uczenia się i odkrywania, aby szybko przejść do rozwoju i testowania MQ-25m” – powiedział Boeing.

T1 zgromadził około 30 godzin w powietrzu w ciągu roku poprzedzającego planowaną modyfikację w celu zainstalowania ARS.

Na początku tego roku Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych skorzystała z opcji nabycia trzech dodatkowych pojazdów powietrznych MQ-25, dzięki czemu łączna produkcja samolotów Boeinga wzrosła początkowo do siedmiu. Marynarka Wojenna zamierza nabyć ponad 70 samolotów, które przejmą rolę czołgów pełnionych obecnie przez F/A-18, co pozwoli na lepsze wykorzystanie myśliwców bojowych.