Jumbo Jet Pół Ładunkowy Pół Pasażerski: Poznaj Boeinga 747 w wersji combi

Jumbo Jet Pół Ładunkowy Pół Pasażerski: Poznaj Boeinga 747 w wersji combi

8 stycznia, 2021 Wyłączono przez michaldybowski

Boeing 747 jest dla wielu pierwszym samolotem, na którym odbywały się długie podróże.

Zmienił on znacznie lotnictwo, czyniąc lot bardziej dostępnym dla większej liczby ludzi niż kiedykolwiek wcześniej.

Dla tych linii lotniczych, które chciały latać nie tylko z dużym ładunkiem pasażerskim, ale także z dużymi ilościami ładunku, Boeing stworzył kombi 747. Oto, co musisz wiedzieć.

Kombi 747 miało duże drzwi ładunkowe z boku. Zdjęcie: Pieter van Marion przez Wikimedia

Królowa przestworzy do elastycznych zastosowań

Boeing 747 to ikoniczny samolot pasażerski. Charakterystyczny garb i zmienny zasięg sprawiły, że samolot ten stał się częstym widokiem na największych lotniskach na świecie w latach 70. i 80. Z biegiem lat Boeing przyniósł nam nowsze, bardziej zaawansowane wersje tego typu, czego kulminacją był Boeing 747-400 w 1989 roku, który stałby się najlepiej sprzedającym się wariantem tej rodziny.

747 był jednak popularny nie tylko wśród pasażerskich linii lotniczych. Boeing opracował szereg pochodnych tego modelu, począwszy od wersji krajowych o dużej gęstości przeznaczonych na rynek japoński, a skończywszy na czystych frachtowcach z liftingiem nosów dla towarowych linii lotniczych. Ale co z tymi liniami lotniczymi, które chciały przewozić zarówno pasażerów, jak i ładunki na całym świecie?

Aby zaspokoić tę potrzebę elastyczności, Boeing uruchomił 747 Combi, samolot, który oferował połączenie pojemności pasażerskiej wzdłuż głównego pokładu przestrzeni ładunkowej i odpowiednich drzwi ładunkowych. Była to wyjątkowa propozycja, która okazała się popularna wśród linii lotniczych od lat 70-tych.

Bądźcie na bieżąco: Zapiszcie się do naszego bloga wiadomości lotniczych.

Kombi może przewozić pasażerów z przodu, a ładunek z tyłu.

Pierwszym oficjalnym wyprodukowanym przez Boeinga kombi 747 był 747-200M. Ten samolot mógł przewozić ładunek w tylnej części kadłuba dzięki bocznym drzwiom ładunkowym. Ruchoma przegroda oddzielała pasażerów od części ładunkowej, pozwalając na przewóz do 238 pasażerów w układzie trzyklasowym.

Następnie, mniej dobrze sprzedający się 747-300 został również rozwinięty do wersji kombi.

Pierwszym oficjalnym wyprodukowanym przez Boeinga kombi 747 był 747-200M. Ten samolot mógł przewozić ładunek w tylnej części kadłuba dzięki bocznym drzwiom ładunkowym. Ruchoma przegroda oddzielała pasażerów od części ładunkowej, pozwalając na przewóz do 238 pasażerów w układzie trzyklasowym.

Następnie, mniej dobrze sprzedający się 747-300 został równie dobrze rozwinięty do wersji kombi. Podobnie jak w przypadku wersji -200M, model 747-300M miał ładunek z tyłu, boczne drzwi ładunkowe i pasażerów z przodu. Jednak dzięki rozciągniętemu górnemu pokładowi, było więcej miejsca dla pasażerów.

Najlepiej sprzedający się 747-400 uruchomiony w lutym 1989 roku z Northwest Airlines. Miesiące później Boeing dostarczył swój pierwszy 747-400M, a samolot wszedł do służby z KLM we wrześniu tego roku. Bazując na poprzednich wersjach kombi, posiadał duże drzwi ładunkowe do załadunku palet z tyłu, z zamkniętą przegrodą oddzielającą pasażerów od towarów.

Warto zauważyć, że kilka linii lotniczych obsługiwało również wersje kombi pierwszych 747, 747-100. Jednak Boeing nigdy nie produkował ich samodzielnie, a raczej przekształcił je z wersji dla pasażerów w wersje z bocznymi drzwiami ładunkowymi i separatorem przegród.

Czy ktoś nadal lata kombi 747?

747s z oznaczeniem M były bardzo specyficznymi samolotami. Choć były popularne wśród linii lotniczych, które je eksploatowały, ich sprzedaż była niska w porównaniu z innymi wariantami tej rodziny.

Modele 747-200M sprzedały 78 sztuk, -300M 21 i 747-400M – 61 sztuk. Głównym operatorem jumbo combi była holenderska linia lotnicza KLM, ale były one również wykorzystywane przez Air France i Lufthansę stosunkowo szeroko. Innymi operatorami były Air Canada, Air India, Alitalia, Qantas, SAA i Varig.

Do początku 2020 roku na świecie działało już tylko 10 747 combisów. Wszystkie pozostałe jednostki były obsługiwane przez KLM, ale starzejące się. Chociaż mniejsze, bardziej kameralne kabiny zapewniały dobre samopoczucie, linie lotnicze od pewnego czasu nie inwestowały w swoje combis, a kabiny były coraz bardziej zmęczone. KLM planował wycofać je jakoś w 2021 roku.

Jednak wydarzenia roku 2020 zmusiły linie lotnicze do wcześniejszego wycofania ostatniej z kabin kombi Queens. Kilka z nich odeszło w marcu 2020 r., chociaż trzy zostały przywrócone do eksploatacji tylko dla operacji cargo. Do października również one opuściły flotę.

Do chwili obecnej Izraelska firma Israel Aerospace Industries oferuje przeróbki 747- serii 400

Czy kiedykolwiek leciałeś wersję kombi 747? Daj nam znać o swoich doświadczeniach w komentarzach.