5G i zakłócenia radarów wysokościowych – Urząd Lotnictwa Cywilnego odpowiada
19 stycznia, 2021Temat zakłócania pasma radarowego przez sieci 5G jest omawiany od początku 2Q 2020 roku.
Centra badawcze w USA zajęły się analizą sprawy dokładniej i dzięki wiedzy zdobytej powstał raport opisujący zagrożenia związane z emitowanym sygnałem i jego interferencją fali radarowej, nawet do wysokości 4000 stóp.
RTCA wykonało szczegółowe badania czego efektem jest raport (RTCA Paper No. 274-20/PMC-207) z października br.
Nasz wcześniejszy artykuł, po raz pierwszy sygnalizujący to zjawisko i ocenę RTCA, powstał z początku grudnia 2020 i znajduje się pod tym linkiem. Otrzymaliśmy od czytelników sporo zapytań głównie dotyczących General Aviation. Ponieważ w Polsce, 5G działa już na pełnych obrotach, rownież w obszarze lotnisk zadanie waszych pytań do organów nadzorujących UKE / ULC w sprawie działań podjętych by upewnić się że lotnictwo nie jest w żaden sposób zagrożone wydawało się nam jak najbardziej zasadne.
Pamiętajmy jednak o tym że pasmo 5G w UE oraz to w USA różnią się zakresem częstotliwości i przerwa „bezpieczeństwa” w częstotliwościach w naszym raju wynosi około 400MHz a w stanach 200MHz. Oczywiście to nie przeszkadza w tym by. jakiś „wyśrubowany” nadajnik, zasiał sygnał ponad skalę.
Obecny ruch lotniczy w Polsce jest co prawda znacznie ograniczony, nie mniej jednak dane historyczne jak i bieżące z bazy Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) nie odnotowują żadnych incydentów wskazujące na wystąpienie wpływu sieci 5G na przyrządy lądujących statków powietrznych. Dla pewności wysłaliśmy również pismo do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Urząd Lotnictwa Cywilnego odpowiedział nam bardzo szybko bo już po kilku dniach i z przyjemnością dzielimy się z Państwem tą wiedzą. Niestety na odpowiedź UKE nadal czekamy i mamy nadzieję niebawem opublikować tę informację również
Oto główna zagadnienia, o które Państwo jako nasi czytelnicy pytaliście najczęściej
W. Czy jest Państwu znane to ryzyko i związane z nim potencjalne konsekwencje?
ULC. Organem kompetentnym w zakresie projektowania statków powietrznych i komponentów na nich zabudowanych jest Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Z informacji przekazanych Urzędowi Lotnictwa Cywilnego przez Agencję wynika, że częstotliwości używane przez sieć 5G mogą mieć wpływ na zakłócanie pracy radiowysokościomierzy starszego typu. Cały czas trwają badania jakie ryzyko zakłóceń niesie za sobą wdrożenie sieci 5G.
W. Czy rozpoczęliście Państwo działania mające na celu monitorowanie lub niwelowanie w/ w zagrożeń? ( ewentualnie w jakim zakresie i w jakiej formie )
ULC. Sprawa ma charakter globalny, dlatego organizacje międzynarodowe takie jak EASA, Eurocontrol, czy Komisja Europejska już podjęły działania, żeby ją rozwiązać. EASA jest także w kontakcie z producentami i władzami lotniczymi krajów, w których certyfikowane są statki powietrzne.
W. Czy odnotowaliście Państwo zdarzenia, które potwierdzają występowanie tego rodzaju zjawiska? ( jeżeli tak to na jakim obszarze i przy jakiej częstotliwości występowania )
ULC. Urząd Lotnictwa Cywilnego nie odnotował żadnego zdarzenia lotniczego dotyczącego wpływu sieci 5G na prawidłową pracę systemów pokładowych statków powietrznych.
W. Jakie są Państwa dalsze plany związane z zarządzaniem tym ryzykiem?
ULC. Urząd jest w stałym kontakcie z EASA, która na bieżąco informuje europejskie władze lotnicze o podejmowanych w tej sprawie działaniach.
Odpowiedzi udzieliła Wylatanym Pani Karina Lisowska – rzecznika prasowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.