Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego zezwala na powrót Boeinga 737 MAX do służby
27 stycznia, 2021Wprowadzono znaczące zmiany w samolocie i szkoleniu pilotów
Decyzja CAA jest następstwem podobnych zgód europejskich i amerykańskich organów regulacyjnych.
CAA będzie miał pełną kontrolę nad planami brytyjskich linii lotniczych dotyczącymi przywrócenia samolotu do eksploatacji
Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ogłosił dziś, że zezwoli brytyjskim liniom lotniczym na wykonywanie lotów pasażerskich samolotem Boeing 737 MAX, pod ścisłym nadzorem. Zniesiony zostanie również zakaz eksploatacji tego samolotu w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii. Zmiany wchodzą w życie z dniem dzisiejszym. Są one następstwem podobnych decyzji podjętych przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA), Federalną Administrację Lotnictwa Cywilnego Stanów Zjednoczonych (FAA) oraz Transport Canada.
Decyzja została podjęta po zatwierdzeniu zmian konstrukcyjnych w samym statku powietrznym, sposobie jego pilotowania oraz w szkoleniu pilotów. Obejmowały one modyfikację systemu wspomagania charakterystyk manewrowych samolotu (MCAS) oraz inne kluczowe zmiany w zakresie bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie kolejnym wypadkom. CAA był ściśle zaangażowany w te prace zatwierdzające oraz w szeroko zakrojony proces podejmowany przez wszystkie zaangażowane strony.
CAA jest w ścisłym kontakcie z TUI, obecnie jedynym brytyjskim operatorem samolotu, w miarę jak przywraca on swój samolot do służby. W ramach tego będziemy mieli pełny nadzór nad planami linii lotniczej, w tym nad jej programami szkolenia pilotów i wdrażaniem wymaganych modyfikacji samolotów.
Zniesienie zakazu lotów w przestrzeni powietrznej pozwoli zagranicznym operatorom na loty Boeingiem 737 MAX w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii. Wszystkie linie lotnicze będą jednak musiały przejść przez niezbędne kroki, aby przywrócić samolot do użytku, w tym szkolenia pilotów, więc może to spowodować, że loty tego typu do Wielkiej Brytanii nie będą widoczne od razu.
Samolot został uziemiony po dwóch tragicznych wypadkach (Lion Air Flight 610 w dniu 29 października 2018 r. i Ethiopian Airlines Flight 302 w dniu 10 marca 2019 r.). Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów, które podjęły działania, uniemożliwiając samolotowi korzystanie z jej przestrzeni powietrznej.
Richard Moriarty, dyrektor generalny w brytyjskim Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, powiedział: „Nasze myśli pozostają z tymi, których dotknęły tragiczne wypadki Boeinga 737 MAX. Nie jest to decyzja, którą podjęliśmy lekkomyślnie i nie pozwolilibyśmy na powrót do służby brytyjskim operatorom, ani nie znieślibyśmy zakazu użytkowania tego samolotu w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii, gdybyśmy nie byli przekonani, że ten typ samolotu jest zdatny do lotu i może być bezpiecznie eksploatowany. Międzynarodowe prace nad przywróceniem Boeinga 737 MAX do eksploatacji były najbardziej rozległym projektem tego typu, jaki kiedykolwiek podjęto w lotnictwie cywilnym i pokazują, jak ważna dla utrzymania bezpieczeństwa jest współpraca między państwami i organami regulacyjnymi.”
CAA oparł swoją decyzję o zezwoleniu na powrót do służby na szczegółowych informacjach od EASA, FAA i Boeinga, oprócz szerokiego zaangażowania operatorów linii lotniczych i organizacji reprezentujących pilotów. CAA współpracował z EASA, jako naszym agentem technicznym, dokonując przeglądu jej pracy jako organu zatwierdzającego. W trakcie tego procesu Zjednoczone Królestwo było w pełni świadome działań związanych z zapewnieniem technicznym prowadzonych przez EASA. Ponadto Zjednoczone Królestwo uczestniczyło w forach szkoleniowych dla pilotów oraz w ocenach symulatorów.
TUI posiada sześć samolotów 737 MAX wpisanych do rejestru brytyjskiego.
Główne modyfikacje samolotów, które umożliwiają bezpieczny powrót do eksploatacji to:
- zmiany w oprogramowaniu komputera kontroli lotu (FCC), tak aby oba wejścia czujnika kąta natarcia (AoA) samolotu były wykorzystywane przez systemy samolotu (a nie jak wcześniej jedno)
- zabezpieczenia przed niepotrzebnym uruchomieniem MCAS z powodu niesprawnego lub błędnego czujnika AoA
- usunięcie polecenia powtórzenia MCAS
- zmienione ograniczenia uprawnień MCAS w zakresie wydawania poleceń
- zmiany procedur i wymogów szkoleniowych dla załogi lotniczej
- wprowadzenie alarmowego wskazania „niezgodności” AoA, które pojawiałoby się na głównych wyświetlaczach lotu pilotów
- monitorowanie trymu cross FCC w celu wykrycia i wyłączenia błędnych poleceń trymu skoku.
Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego (FAA) jest odpowiedzialna za wstępną certyfikację typu (zatwierdzenie) Boeinga 737 MAX zaprojektowanego w USA, natomiast Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) zatwierdza tę certyfikację w całej UE.