Samorządy: zielone światło dla rozporządzenia obszarowego
9 kwietnia, 2021Wczoraj Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego rozstrzygnęła wątpliwości ws. projektu tzw. rozporządzenia obszarowego. Pozytywnie zaopiniowała projekt, który pozwoli szybciej, sprawniej i bezpieczniej przygotować inwestycje. Dokument to szereg korzyści dla mieszkańców, samorządów i inwestora, który nie ingeruje w codzienne życie mieszkańców.
Rozporządzenie obszarowe to dokument, który wskazuje maksymalny teren, na którym pojawi się Port Solidarność wraz ze zintegrowanym węzłem kolejowo-drogowym. Delegacja Rady Ministrów do wydania rozporządzenia wynika z ustawy o CPK, która wprowadza na takim obszarze szereg zasad. Dzięki nim przygotowanie nowego lotniska będzie procesem szybszym, bardziej efektywnym i przejrzystym, także dla mieszkańców tego obszaru.
– Cieszę się, że projekt rozporządzenia został pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, bo to oznacza wspólny i jednoznaczny głos w kluczowych sprawach dotyczących lokalnych społeczności – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Projekt wywoływał różne emocje i wątpliwości, ale całe szczęście udało się pozyskać wspólny głos samorządów z całego kraju, który wyraźnie wskazuje na potrzebę i sens istnienia takiego dokumentu dla całej społeczności lokalnej – dodaje.
Wczoraj kilkudziesięciu samorządowców, zebranych na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST wydało pozytywną opinię na temat dokumentu. Otwiera to drogę do dalszego procedowania rozporządzenia już na etapie rządowym. Od tej pory przyjęcie przez rząd i wejście w życie aktu prawnego to kwestia najbliższych tygodni.
Zapisy rozporządzenia obszarowego są korzystne dla mieszkańców tego obszaru i struktur samorządowych. Dokument zapewnia zabezpieczenie terenowe umożliwiające terminową i sprawną realizację inwestycji. Przepisy wprowadzają m.in. prawo pierwokupu nieruchomości dla spółki CPK, co uniemożliwi spekulacyjny obrót ziemią z terenu inwestycji – niekorzystnego zarówno dla mieszkańców, jak i inwestora.
Rozporządzenie pozwoli zmniejszyć ryzyko ewentualnych konfliktów przestrzennych (zapobiegnie sytuacji, w której obszary wskazane w planach miejscowych mogłyby kolidować z planami inwestycyjnymi). Nowe przepisy dadzą możliwość skutecznego przeprowadzenia badań, w tym archeologicznych, geologicznych i przyrodniczych, co powinno bezpośrednio przełożyć się na przyspieszenie określenia finalnej lokalizacji inwestycji, a w końcu jej realizacji.
– Projekt rozporządzenia to wyjście naprzeciw propozycjom mieszkańców, które były zgłaszane w ostatnich tygodniach i miesiącach. Pozytywna opinia samorządów o projekcie rozporządzenia jest istotna nie tylko z punktu widzenia spółki – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK. – Dokładamy wszelkich starań, żeby inwestycję zrealizować w harmonii ze społecznościami lokalnymi. W tym obszarze działań nigdy nie będzie za wiele, dlatego chcemy jeszcze bardziej zintensyfikować naszą komunikację z mieszkańcami – dodaje.
Rozporządzenie odpowiada na wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców i przekazywane przez władze samorządowe, dotyczące inwestycji planowanych przez spółkę CPK na obszarze 74 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze wskazanie dokładnej lokalizacji portu lotniczego wraz z dodatkową infrastrukturą węzła kolejowego.
Mieszkańcy będą mieli również pewność, że nie dostana pozwoleń na budowy np. domów, która kolidowałyby z planami inwestycyjnymi, przez co w krótkim czasie musiałyby być rozebrane. Nie padną też ofiarami spekulacji gruntowych, które mogłyby mieć miejsce bez wprowadzenia prawa pierwokupu dla spółki.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie gmin, na terenie których stosowane będą szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest wydawane na podstawie delegacji zawartej art. 28 i w oparciu o zapisy art. 29 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.