Porty lotnicze Rzym Fiumicino i Ciampino jako pierwszy port lotniczy w Europie uzyskały akredytację Airport Carbon Accreditation na poziomie 4+.
14 kwietnia, 2021Aeroporti di Roma zdobywa najwyższe wyróżnienie klimatyczne dostępne w ramach Airport Carbon Accreditation, dążąc do zerowej emisji CO2 do 2030 r.
Aeroporti di Roma, operator rzymskich lotnisk Fiumicino i Ciampino, osiągnął najwyższy poziom w programie Airport Carbon Accreditation: Poziom 4+ „Transition”, jako pierwsze w Europie.
Aby uzyskać to wyróżnienie, lotniska są zobowiązane do zmniejszenia emisji CO2 zgodnie z globalnymi celami klimatycznymi, do wpływania na inne strony działające na terenie lotniska w celu osiągnięcia skutecznej redukcji oraz do zrekompensowania pozostałych emisji za pomocą wiarygodnych kredytów węglowych. Tylko dwa inne lotniska na świecie osiągnęły do tej pory taki poziom zarządzania emisjami dwutlenku węgla: Dallas Fort Worth International w USA i Delhi Indira Gandhi International w Indiach, natomiast międzynarodowe lotnisko Christchurch osiągnęło poziom 4 „Transformacja”.
Od 2011 roku, po uzyskaniu pierwszego certyfikatu Airport Carbon Accreditation, Aeroporti di Roma stale redukuje emisję dwutlenku węgla pod swoją kontrolą i napędza szersze redukcje w ramach systemu lotniska poprzez plan zaangażowania obejmujący wszystkich interesariuszy. Rzymskie lotnisko Fiumicino jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla od 2013 roku, a wkrótce potem dołączyło do niego lotnisko Ciampino.
W celu przyspieszenia postępów w realizacji celów Porozumienia Paryskiego i osiągnięcia poziomu 4+, Aeroporti di Roma określiło plan wyeliminowania wszystkich własnych emisji CO2, a tym samym osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2030 roku. Ten ambitny cel, po jego osiągnięciu, sprawi, że lotniska wyprzedzą o 20 lat globalne cele w zakresie neutralności klimatycznej.
„To godne uwagi wyróżnienie świadczy o naszym silnym zaangażowaniu w kwestie środowiskowe oraz o naszej chęci wytrwałego kontynuowania tej drogi, przekonani o konieczności coraz większej integracji zrównoważonego rozwoju i innowacji z naszą podstawową działalnością” – powiedział dyrektor generalny Aeroporti di Roma, Marco Troncone. „Ze względu na wysokoemisyjną naturę sektora lotniczego oraz w celu zachowania łączności w przyszłości, strategia ADR jest ukierunkowana na szybką dekarbonizację lotnisk, którymi zarządza. W rzeczywistości dążymy do osiągnięcia zerowej emisji CO2 do roku 2030, na długo przed europejskimi punktami odniesienia dla tego sektora, z planem ukierunkowanym głównie na źródła odnawialne i mobilność elektryczną.”
Aeroporti di Roma przyczynia się w szczególności do zmniejszenia ogólnej emisji różnych podmiotów działających na lotnisku poprzez:
- udostępnienie liniom lotniczym zrównoważonego paliwa lotniczego do 2024 r.
- Promowanie mobilności elektrycznej na lotnisku poprzez instalację 500 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz całkowitą wymianę własnej floty.
- Budowa dużych elektrowni fotowoltaicznych na lotnisku o łącznej mocy 60 MW
- Przystąpienie do EP-100 globalnej inicjatywy The Climate Group w zakresie inteligentnego wykorzystania energii, z ambitnym zobowiązaniem do zwiększenia wydajności energetycznej o 150% do 2016 roku.
Dodał również: „Dotychczasowe osiągnięcia naszych członków i naszej branży pokazują, że jesteśmy liderem w dziedzinie dekarbonizacji portów lotniczych na całym świecie. Dzięki stałemu dążeniu do realizacji naszego programu akredytacji w zakresie emisji dwutlenku węgla przez porty lotnicze (Airport Carbon Accreditation), który został dodatkowo wzmocniony poprzez wprowadzenie dwóch nowych poziomów akredytacji, dzięki naszemu bliskiemu zaangażowaniu w opracowany niedawno przez europejski sektor lotniczy plan działania „Destination 2050″ oraz dzięki naszemu wezwaniu UE do przyłączenia się w tym roku do paktu na rzecz zrównoważonego lotnictwa, nadal dążymy do osiągnięcia naszych celów klimatycznych w namacalny i możliwy do zastosowania sposób. Nasze ambicje pozostają niezmienne.”
Źródło: canso.org