ADS-B Awionika dla dronów i bezzałogowych statków powietrznych
6 maja, 2021Co to jest ADS-B?
ADS-B (automatic dependent surveillance-broadcast) jest technologią śledzenia dla załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, która została wprowadzona jako potencjalny zamiennik wtórnego radaru nadzorującego w kontroli ruchu lotniczego, jak również jako metoda integracji dronów z załogową przestrzenią powietrzną i składnik systemów UTM (unmanned traffic management).
ADS-B składa się z dwóch oddzielnych komponentów, ADS-B In i ADS-B Out. UAV wyposażony w możliwości ADS-B Out musi najpierw uzyskać swoją dokładną pozycję za pomocą GPS lub innego odbiornika GNSS. Pozycja ta może być następnie okresowo transmitowana poprzez ADS-B Out, wraz z innymi informacjami, takimi jak identyfikacja, prędkość i wysokość. ADS-B In polega na odbiorze tych nadawanych informacji przez inne statki powietrzne korzystające z odbiornika ADS-B In.
Łącza danych ADS-B działają na częstotliwościach 1090 MHz lub 978 MHz. Łącze danych o częstotliwości 978 MHz jest obecnie wykorzystywane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, jako część technologii znanej jako Universal Access Transceiver (UAT). UAT jest wykorzystywany przez samoloty operujące poniżej wysokości 18 000 stóp.
Transpondery, odbiorniki, nadajniki i nadajniki ADS-B dla Dronów/UAV
Nadajniki ADS-B mogą nadawać pozycję drona i inne informacje, spełniając w ten sposób wymagania ADS-B Out, podczas gdy odbiorniki ADS-B mogą odbierać te informacje od innych samolotów w ramach ADS-B In. Wiele małych dronów, które wyposażono w funkcję ADS-B, posiada wyłącznie ADS-B In, co umożliwia im odbieranie w czasie rzeczywistym informacji o pobliskich dronach i innych statkach powietrznych oraz działanie na podstawie tych informacji w ramach strategii „wyczuj i unikaj”.
Nadajniki ADS-B jednocześnie nadają i odbierają, dzięki czemu dron posiada zarówno funkcję ADS-B In, jak i ADS-B Out. Transpondery ADS-B drona również nadają i odbierają, ale sygnał wyjściowy jest automatycznie emitowany tylko w odpowiedzi na przychodzący sygnał przesłuchania, co sprawia, że jest to w istocie automatyczny nadajnik.
Naziemne stacje ADS-B
Chociaż UAV wyposażone w ADS-B In mogą bezpośrednio „widzieć” samoloty nadające sygnały ADS-B Out, a więc ADS-B nie wymaga infrastruktury naziemnej, zasięg takich interakcji jest ograniczony. Zasięg może być rozszerzony poprzez zastosowanie stacji naziemnych.
Stacje naziemne ADS-B to stałe stanowiska wyposażone w odbiorniki ADS-B służące do monitorowania transmisji ADS-B Out nadawanych przez drony i inne statki powietrzne. Chociaż stacje naziemne ADS-B mogą być wykorzystywane do biernej obserwacji lub rejestrowania tych informacji, zazwyczaj służą one do przekazywania informacji do innych stacji naziemnych lub ośrodków kontroli ruchu lotniczego.
Sieć stacji naziemnych ADS-B może być zatem wykorzystywana jako rozwiązanie dla krajowej przestrzeni powietrznej, zapewniające rozległy zasięg i informacje w czasie rzeczywistym o pozycji, prędkości i kursie bezzałogowych statków powietrznych i innych statków powietrznych. macos/deepLFree.translatedWithDeepL.text