UE przyznała Alitalii 12,8 mln euro dodatkowej pomocy państwa
14 maja, 2021W czwartek Komisja Europejska przyznała Alitalii dodatkową pomoc publiczną w wysokości 12,8 mln euro (15,5 mln dolarów).
To już czwarta runda wsparcia, jaką UE zatwierdziła dla zmagającego się z problemami włoskiego przewoźnika od początku pandemii.
Tymczasem nadal trwają rozmowy na temat przekazania aktywów nowej i zrestrukturyzowanej narodowej linii lotniczej ITA, która ma rozpocząć działalność 1 lipca.
Czwarta runda pomocy na rzecz COVID
Pomoc państwa, którą Komisja zezwoliła rządowi włoskiemu na udzielenie narodowym liniom lotniczym, znajdującym się w trudnej sytuacji, odszkodowania za szkody spowodowane przez COVID, wynosi obecnie 310 mln EUR (376 mln USD). Wcześniejsze decyzje o uwolnieniu środków zostały podjęte w marcu tego roku oraz w grudniu i wrześniu 2020 r. Nowa runda ma zrekompensować straty operacyjne poniesione w styczniu, w szczególności z powodu ograniczeń podróży wprowadzonych przez włoski rząd.
„Komisja stwierdziła, że włoski środek zrekompensuje szkody poniesione przez Alitalię, które są bezpośrednio związane z epidemią koronawirusa, ponieważ utrata rentowności na niektórych trasach w wyniku środków ograniczających w odpowiednim okresie może być uznana za szkodę bezpośrednio związaną z nadzwyczajnym zdarzeniem” – stwierdziła unijna władza wykonawcza w oświadczeniu.
Gotówka nie mogła nadejść zbyt szybko, ponieważ, jak podaje Bloomberg, linie lotnicze wypłaciły swoim 11 000 pracownikom tylko połowę pensji w marcu.
1,3 mld euro nadal przedmiotem dochodzenia
Przyjęte w marcu ubiegłego roku złagodzone zasady pomocy publicznej nie oznaczają jednak, że Włochy są całkowicie wolne od zarzutów wobec KE. Komisja poinformowała też, że nadal bada uczciwość pożyczek w wysokości do 1,3 mld euro (1,58 mld dolarów) przyznanych Alitalii przez rząd w 2017 i 2019 roku. Od 2008 roku przynosząca straty Alitalia otrzymała łącznie 5,4 mld euro (6,5 mld dolarów), aby utrzymać się na powierzchni.
Wcześniejsze pożyczki rządowe nie są jedynym punktem spornym między Brukselą a Włochami w sprawie linii lotniczych. Rozmowy między obiema stronami na temat restrukturyzacji Alitalii wciąż się przeciągają. Szczególnie trudnym punktem rozmów jest podobno kwestia posiadania slotów. UE żąda, by Alitalia oddała sloty na mediolańskim lotnisku Linate i nie przekazywała ich nowemu przewoźnikowi ITA.
Agresywni rywale na włoskim rynku
Tymczasem włoski rząd jest gotowy do zainwestowania 3 mld dolarów (3,64 mld dolarów) w swojego nowego flagowego przewoźnika. Co więcej, planuje rozpoczęcie działalności w lipcu.
„Musimy zacząć szybko, ponieważ rynek lotniczy się rozwija i … rywale Alitalii działają agresywnie, zwłaszcza tani przewoźnicy” – powiedział dyrektor generalny Alitalii Fabio Lazzarini podczas przesłuchania parlamentarnego w Rzymie pod koniec ubiegłego miesiąca.
Jak donosi Reuters, Lazzarini powołał się w szczególności na plany Ryanair dotyczące zaoferowania 100 tras we Włoszech w okresie letnim. Stwierdził również, że ITA zamierza rozpocząć działalność 1 lipca z niewielką liczbą samolotów, która z czasem będzie się powiększać.
Decyzja o wyborze partnera dla nowej linii lotniczej jest spodziewana do połowy czerwca, powiedział Lazzarini. Rozmowy były prowadzone z Air France-KLM, Virgin Atlantic i Delta, a także z Lufthansą.