EASA publikuje wyniki pierwszego unijnego badania na temat akceptacji przez obywateli mobilności lotniczej w miastach

EASA publikuje wyniki pierwszego unijnego badania na temat akceptacji przez obywateli mobilności lotniczej w miastach

20 maja, 2021 Wyłączono przez michaldybowski

Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) opublikowała wyniki pierwszego badania przeprowadzonego w Unii Europejskiej na temat Miejskiej Mobilności Powietrznej, z którego wynika, że większość ankietowanych szeroko akceptuje perspektywę usług takich jak powietrzne taksówki, pogotowie lotnicze i dostawy dronami, ale ma obawy dotyczące potencjalnych kwestii, takich jak bezpieczeństwo, ochrona, hałas i wpływ na dziką przyrodę.

Miejska mobilność lotnicza to nowy system transportu lotniczego dla pasażerów i ładunków w środowisku miejskim i wokół niego. Jest on możliwy dzięki takim zmianom, jak udoskonalenie technologii akumulatorów i napędu elektrycznego do pionowego startu i lądowania. Oczekuje się, że zostanie on wprowadzony w Europie w ciągu trzech do pięciu lat, oferując potencjał szybszej i bardziej ekologicznej mobilności miejskiej.

„W wyniku tego badania, po raz pierwszy EASA i UE mają wgląd w to, co opinia publiczna w Europie myśli o tym całkowicie nowym rozwoju w dziedzinie lotnictwa” – powiedział dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky. „Dla EASA jako organu regulacyjnego informacje te mają kluczowe znaczenie. Pozwoli nam ona na ustanowienie zasad i przepisów dla tego obszaru w sposób zgodny z oczekiwaniami i postrzeganiem obywateli.”

Kompleksowe badanie opierało się na ukierunkowanych badaniach, przeglądzie literatury, analizie rynku, ankietach i wywiadach. W internetowym badaniu ilościowym wzięło udział 4 000 mieszkańców sześciu europejskich obszarów miejskich. Badanie uzupełniono o ponad 40 wywiadów jakościowych oraz test symulacyjny hałasu.

Miasta wybrane do przeprowadzenia ankiety internetowej to Barcelona, Budapeszt, Hamburg, Mediolan, Öresund (duńsko-szwedzki obszar transgraniczny) i Paryż, przy czym do odpowiedzi zaproszono co najmniej 600 osób z każdej lokalizacji. Miasta te zostały wybrane na podstawie standardowej analizy rynku, a respondenci badania zostali dobrani tak, aby byli reprezentatywni dla przekroju lokalnej populacji każdego miasta.

„Fakt, że wyniki były jednorodne w różnych miastach jest dobrym punktem wyjścia, biorąc pod uwagę, że dążymy do stworzenia jednolitych regulacyjnych warunków konkurencji na poziomie UE”

– powiedział Ky.

Badanie wykazało, że 83% respondentów ma wstępnie pozytywne nastawienie do UAM, a 71% jest gotowych wypróbować usługi UAM. Silne poparcie uzyskały przypadki leżące we wspólnym interesie, takie jak nagłe wypadki lub transport medyczny.

Więcej szczegółów na temat badania i jego wyników, w tym podział wyników na poszczególne miasta oraz przegląd najważniejszych wniosków, można znaleźć na stronie internetowej EASA (www.easa.europa.eu/UAM).

EASA wykorzysta wyniki badania do przygotowania oceny skutków i wniosku regulacyjnego w sprawie miejskiej mobilności lotniczej w Europie w 2022 r.

Zasoby EASA w j.angielskim na temat Elektromobilności Lotniczej w Miastach

  • Pełne sprawozdanie – Badanie dotyczące społecznej akceptacji mobilności lotniczej w miastach w Europie zewnętrzna strona
  • Briefing prasowy Urban Air Mobility z udziałem dyrektora wykonawczego EASA Patricka Ky. pdf
  • Slajdy do briefingu prasowego pdf
  • Infografika – Czym jest UAM ? zewnętrzna strona
  • Infografika – 10 kluczowych wyników ankiety zewnętrzna strona
  • Podsumowanie badania dotyczącego społecznej akceptacji Miejskiej Mobilności Powietrznej w Europie zewnętrzna strona

Źródło: EASA