Zgłoszona propozycja sterowca z Belfastu do Liverpoolu
30 maja, 2021Przedstawiono plany dotyczące innowacyjnego i ekologicznego sposobu połączenia miast Belfast i Liverpool za pomocą statku powietrznego nowej technologii
Hybrid Air Vehicles (HAV), firma z siedzibą w Bedford, proponuje ten sposób podróżowania sterowcem jako przyjazną dla środowiska alternatywę dla samolotów.
Zaproponowała ona szereg tras krótkodystansowych, które mogłyby zostać uruchomione do 2025 roku.
Wśród nich znajduje się podróż pomiędzy Belfastem a Liverpoolem, jak donosi Guardian.
Firma oszacowała, że jeden z jej statków Airlander mógłby zabrać 90 pasażerów, emitując przy tym 90% mniej dwutlenku węgla.
Firma przewiduje, że loty będą kosztować tyle ile obecnie płacą Ci, którzy podróżują tą trasą, i nie będzie to usługa luksusowa lecz powszechna.
Covid zmienił narrację.
Jak poinformował redkację dyrektor naczelny HAV, Tom Grundy, zmiany podczas pandemii Covid-19 przesunęły rozmowy w przemyśle lotniczym na właściwy dla firmy tor.
Podczas pandemii, gdy loty były uziemione, zauważono pozytywny efekt środowiskowy.
„Nie będzie można sobie pozwolić na to, aby te naprawdę szybkie samoloty były przystępne cenowo lub akceptowalne, biorąc pod uwagę wygodę latania na naprawdę krótkie dystanse” – powiedział.
Powiedział, że od czasu założenia w 2007 roku, firma przedstawiła sprawę „ponownego przemyślenia użytkowania nieba” i znalezienia punktu środkowego między szybkimi lotami a wolniejszym transportem lądowym.
W ciągu ostatnich 14 lat, firma wydała około 140 mln funtów na rozwój technologii.
Obecnie nie ma na świecie linii lotniczych obsługujących ten rodzaj transportu, a pan Grundy powiedział, że pierwszy, który przyjmie tę technologię „będzie przykładem dla reszty branży do naśladowania”.
Zauważył on, że choć Airlander jest podobny do sterowca, jego technologia jest zasadniczo inna, a fakt, że jest wystarczająco ciężki, aby zejść na ziemię i wylądować, czyni go znacznie bardziej praktycznym.
Aktywne rozmowy” na temat miejsc pracy w przemyśle
Obecnie żadna z tras nie ma dat rozpoczęcia, a raczej zostały one stworzone jako przykłady.
Pomiędzy Belfastem a Liverpoolem, firma szacuje, że podróż zajmie pięć godzin i 20 minut, co porównuje do dziewięciu godzin i 23 minut dla podobnej podróży promem.
Pan Grundy powiedział, że następnym etapem operacji są rozmowy z inwestorami i dostawcami usług transportowych, a następnie rozpoczęcie produkcji na statku Airlander.
Po rozpoczęciu produkcji, firma spodziewa się stworzyć około 500 miejsc pracy w branży lotniczej i kosmicznej.
Pan Grundy nie był w stanie powiedzieć, gdzie te miejsca pracy będą potencjalnie zlokalizowane, ani czy Irlandia Północna jest brana pod uwagę, ale dodał, „że jesteśmy bardzo świadomi, gdzie są bazy umiejętności w Wielkiej Brytanii”.
„Jesteśmy aktywni w rozmowach z regionami, które mają te bazy umiejętności i z zadowoleniem przyjmujemy wszystkie te rozmowy, ponieważ jest to duża nagroda”.
Historia sterowców w Irlandii Północnej
Proponowana trasa nie byłaby pierwszym kontaktem Irlandii Północnej z jednostkami typu sterowiec.
Podczas pierwszej wojny światowej na polu golfowym Bentra w nadmorskiej miejscowości Whitehead na wybrzeżu hrabstwa Antrim znajdowała się stacja cumowania sterowców.
Stanowiło ono kluczowe miejsce w walce z niemieckimi U-bootami.
W latach 90. Ministerstwo Obrony badało możliwość wykorzystania sterowców do obserwacji i zwiadu lotniczego.
Niedawno think tank Legatum Institute zasugerował możliwość wykorzystania dronów lub sterowców do monitorowania granicy irlandzkiej po Brexicie.
Pomysł ten został poruszony w dokumencie z 2017 r. badającym, w jaki sposób Wielka Brytania i UE mogłyby rozwiązać kwestię granicy.