COP26: Wielka Brytania chce ograniaczyć rozwój lotnisk, ponieważ nadal pozostaje w tyle, jeśli chodzi o politykę klimatyczną, wynika z raportu

COP26: Wielka Brytania chce ograniaczyć rozwój lotnisk, ponieważ nadal pozostaje w tyle, jeśli chodzi o politykę klimatyczną, wynika z raportu

17 września, 2021 Wyłączono przez michaldybowski

Wielka Brytania pozostaje daleko w tyle za swoim harmonogramem redukcji emisji dwutlenku węgla w okresie poprzedzającym listopadowy szczyt klimatyczny w Glasgow, czytamy w raporcie.

Think tank Green Alliance twierdzi, że obecne plany przyniosą mniej niż jedną czwartą redukcji potrzebnych do osiągnięcia celu klimatycznego Wielkiej Brytanii na rok 2030.

Niewielki postęp dokonał się w takich dziedzinach jak rolnictwo (poprawa o 7%), energetyka (12%) i odpady (15%), ostrzega.

Rząd powiedział, że Wielka Brytania jest zobowiązana do spełnienia przyszłych zobowiązań klimatycznych.

Wielka Brytania zobowiązała się do zmniejszenia emisji o 78% do 2035 roku – jest to wiodący cel na świecie.

Ministrowie obiecują, że nadchodzący Comprehensive Spending Review (CSR) i strategia „net zero” – nadrzędny plan dekarbonizacji całej gospodarki – zapewnią politykę redukcji emisji dwutlenku węgla na czas przed listopadowym szczytem, znanym jako COP26.

Ale Caterina Brandmayr, z Green Alliance, powiedziała: „To jest moment make-or-break dla rządu.

„COP26 nie powiedzie się, jeśli główni emitenci nie podejmą prawdziwych zobowiązań w ciągu ostatnich 50 dni – a jako prezydent COP, Wielka Brytania musi przewodzić w podnoszeniu ambicji na całym świecie.

„Jeśli strategia zerowej emisji i CSR nie sprostają skali wyzwania i możliwości, Wielka Brytania będzie zmierzać do Glasgow z niewielką ilością do pokazania w drodze postępu w zakresie redukcji emisji w tej kluczowej dekadzie”.

Raport pokazuje iż w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, transport był najlepiej radzącym sobie departamentem rządowym. Jest teraz prawie w połowie drogi do osiągnięcia swojego celu resortowy, głównie dzięki planom elektryfikacji motoryzacji.

Ponieważ inne departamenty pozostają w tyle, autorzy raportu wzywają rząd do podjęcia szybkich działań w pięciu obszarach:

  • Zmniejszenie ilości materiałów wysokoemisyjnych wykorzystywanych w gospodarce – takich jak stal i cement
  • Opracowanie polityki dotacji dla gospodarstw rolnych, która będzie wychwytywać emisje CO2
  • Dalsza poprawa transportu poprzez ustanowienie ram prawnych dla przejścia na pojazdy elektryczne i powstrzymanie rozbudowy lotnisk
  • opracowanie ambitnej strategii dotyczącej ciepła i budynków
  • Strategia dotycząca budynków została wstrzymana, ponieważ ministrowie zmagają się z praktycznymi aspektami pomocy ludziom w ocieplaniu ich domów i instalowaniu drogiego ogrzewania niskoemisyjnego, gdy ich kocioł gazowy się rozładuje.

Pani Brandmayr powiedziała: „Opóźnienie było bardzo rozczarowujące. Potrzebujemy kompleksowego zestawu środków, które będą izolować domy, instalować ogrzewanie niskoemisyjne i tworzyć miejsca pracy.”

Green Alliance’s net zero policy tracker raportuje o postępach co trzy miesiące.

Wzmacnia to krytykę ze strony grup zielonych, że Wielka Brytania jest liderem w ustalaniu celów, ale nie w trzymaniu się ich.

Rząd, do którego zwrócono się o komentarz, nie zakwestionował bezpośrednio danych liczbowych Green Alliance.

Rzeczniczka Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej powiedziała: „Jesteśmy światowym liderem w walce ze zmianami klimatycznymi i jesteśmy absolutnie zobowiązani do spełnienia naszych przyszłych zobowiązań klimatycznych, już zmniejszyliśmy emisje o 44% w ciągu ostatnich trzech dekad i jesteśmy na dobrej drodze, aby przewyższyć nasze obecne plany budżetu węglowego, który zabiera nas do 2022 roku.

„Mamy jasne plany dalszego ograniczania emisji, po tym jak niedawno opublikowaliśmy naszą białą księgę energetyczną, umowę przejściową dla Morza Północnego, plan dekarbonizacji transportu, dekarbonizację przemysłu i strategię wodorową.

„Zabezpieczyliśmy również nowe inwestycje w morską energię wiatrową, pojazdy elektryczne, produkcję baterii i łańcuchy dostaw, a także wdrożyliśmy programy dekarbonizacji domów i budynków. Dalsze szczegóły zostaną przedstawione w naszej strategii „zero netto”.”

Ambicje rządu w zakresie zerowej emisji netto znalazły się ostatnio pod ostrzałem prawicowych konserwatystów argumentujących, że koszty dekarbonizacji byłyby zbyt wysokie.

Skarb Państwa podobno obawia się o ostateczny rachunek.

Według Office for Budget Responsibility, w scenariuszu „wczesnego działania” koszt przejścia na zerowy poziom emisji netto w latach 2020-2050 może wynieść zaledwie 0,4% PKB rocznie.

Koszty te znacznie wzrosłyby w scenariuszach, w których działania na rzecz klimatu zostałyby opóźnione lub zaniechane.