EUROCONTROL przewiduje kolejne spadki przychodów Agencji Żeglugi Powietrznej w Europe. Polska nie będzie wyjątkiem.

EUROCONTROL przewiduje kolejne spadki przychodów Agencji Żeglugi Powietrznej w Europe. Polska nie będzie wyjątkiem.

21 września, 2021 Wyłączono przez michaldybowski

EUROCONTROL: Większość krajów odnotowała większą liczbę ciężkich samolotów podczas COVID19. Sytuacja ta wraca do normy, ale to jeszcze bardziej obniża przychody Agencji Żeglugi Powietrznej.

ATC Tower PANSA
ATC TWR

W ostatnim raporcie EUROCONTROL zbadał, w jaki sposób loty w różnych krajach powróciły do normalności w różnym tempie. Innym źródłem różnic są typy samolotów, które na tym wykresie są przedstawione w postaci zmian w średniej wadze. Zmiany w wadze wskazują na równowagę pomiędzy lotami długodystansowymi i krótkodystansowymi, a także pomiędzy lotami towarowymi i pasażerskimi.

Cięższe samoloty oznaczają również wyższe przychody dla instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej. W okresie od marca do czerwca 2020 r. masa samolotów była bardzo wysoka (zob. skok na wykresie). Pozwoliło to częściowo zrekompensować przychody utracone z powodu zmniejszenia liczby lotów, choć w większości przypadków tylko nieznacznie zmniejszyło skutki finansowe wynikające ze znacznego spadku liczby lotów. Na początku 2021 r. w wielu krajach średnia masa samolotu była o 20-50 ton wyższa niż w tym samym okresie 2019 r. (W normalnych czasach zmiana o około 2 tony między jednym rokiem a drugim byłaby bardziej typowa). Teraz ten przyrost masy dobiega końca.

Estonia przez większą część roku 2021 odnotowywała duże przyrosty masy, a jej bałtyccy sąsiedzi znajdują się w podobnej sytuacji. Odzwierciedla to ciągłą siłę przelotów cargo (25% powyżej sierpnia 2019), w porównaniu do lotów ogółem (spadek o 50%). Tak więc pokazuje to zarówno siłę długodystansowego cargo (do Rosji oraz do Azji Północnej i Wschodniej), jak i rzadkość lotów pasażerskich do tego samego celu. Wraz z ożywieniem ruchu w okresie letnim, przyrost masy zmniejszył się.

Większość krajów odnotowała większą liczbę ciężkich samolotów podczas COVID19. Sytuacja ta wraca do normy, ale to jeszcze bardziej obniża przychody Agencji Żeglugi Powietrznej.
Zmiana w wadze samolotów lądujących w Państwach EUROCONTROL

Z kolei Bułgaria i niektórzy jej sąsiedzi odnotowali niewielki wzrost wagi w porównaniu z rokiem 2019. Przepływy długodystansowych, ciężkich samolotów na Bliski Wschód i do Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza z Wielkiej Brytanii, są słabe. A mimo to w ostatnich miesiącach średnia waga spadła, niwelując część korzyści w zakresie przychodów wynikających z ożywienia liczby lotów.

W kilku ujęciach Norwegia, ze swoimi silnymi przepływami krajowymi, była postrzegana jako wyjątek. Odzwierciedla to również fakt, że przez większość okresu średni samolot był lżejszy (niewiele ciężkich samolotów na długich trasach, stosunkowo więcej lżejszych samolotów na krótkich trasach). Wreszcie na wykresie widać, że Holandia reprezentuje wiele krajów, w których zeszłej zimy liczba samolotów była znacznie wyższa, ale tego lata ich skład jest bardziej zbliżony do normalnego.

Link do oryginalnego raportu EUROCONTROL: Raport (j.anglieski)

EUROCONTROL przewiduje kolejne spadki przychodów Agencji Żeglugi Powietrznej w Europe. Polska nie będzie wyjątkiem. Wylatani
Grupa Wylatani

#ATSP #ATM #rates #PANSA