Dlaczego reformy przewoźników i w ATM są potrzebne, aby zwiększyć zrównoważony rozwój?
5 stycznia, 2022Zrównoważony rozwój stał się w ostatnich latach ważnym tematem w działalności linii lotniczych. Wielu przewoźników i sojuszy zobowiązało się do osiągnięcia celów w tym zakresie, z których najważniejszym jest zerowa emisja dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Reformy kontroli ruchu lotniczego mogą jednak również odegrać pewną rolę. Potwierdza to prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Wyzwanie zwiększenia zrównoważonego rozwoju
Już w zeszłym roku wiele linii lotniczych obrało sobie za cel rok 2050 jako ten, do którego mają nadzieję osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto. Jednak Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) oficjalnie wyznaczyło ten cel jako ogólnobranżowy w październiku, po swoim dorocznym spotkaniu.
Jak już wcześniej informowaliśmy, szacuje się, że proces ten będzie kosztował 2 biliony dolarów, ale jak można go osiągnąć? Wiele uwagi poświęcono operacjom linii lotniczych, często dyskutując o zrównoważonym paliwie lotniczym (SAF). Jednak dyrektor generalny JetBlue, Robin Hayes, spojrzał na sytuację z szerszej perspektywy. Przemawiając w zeszłym miesiącu na World Aviation Festival, stwierdził, że:
„SAF jest jedną z największych różnic w krótkim okresie, ale jest bardzo trudny do skalowania. Innym obszarem, o którym mówimy od dziesięcioleci, i na litość boską, wykorzystajmy to jako katalizator zmian, są reformy kontroli ruchu lotniczego w Europie i USA.”
Znaczące oszczędności są możliwe
Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej: „Nowoczesne rozwiązania i możliwości jakie wynikają ze stosowania nowych technologii, są sposobem na ekologiczne lotnictwo. ANSP już wdrażają narzędzia, które pomogą zrealizować cele inicjatywy Destination 2050. To między innymi Free Route Airspace, dzięki któremu samoloty mogą latać najkrótszą trasą od punktu A do B. Od czasu wprowadzenia FRA, udało się w Polsce zmniejszyć liczbę przebytych mil morskich o 6,6 mln, co wpłynęło na redukcję emisji CO2 o 80 tysięcy ton”.
JetBlue jest daleko od jedynej linii lotniczej, która naciska na takie reformy. Pieter Elbers z KLM również wyraził pilną potrzebę takich zmian w październiku 2020 roku, stwierdzając, że Jednolita Europejska Przestrzeń Powietrzna, w której linie lotnicze nie muszą poruszać się po niewidzialnych granicach, może zaoszczędzić 43 miliardy dolarów rocznie.
W innym miejscu w Europie, Johan Lundgren, dyrektor generalny easyJet, powiedział iż w zeszłym roku, że takie reformy zarządzania ruchem lotniczym zmniejszyłyby emisje jego linii lotniczych o 15%. Jednak koncepcja ta nie została jeszcze wprowadzona w życie. W USA poczyniono znaczne inwestycje w reformy ATC, a nowa technologia już zaczyna być wdrażana. Hayes stwierdził w zeszłym miesiącu, że:
„W USA szacujemy, że wprowadzenie na rynek tych nowych, wydajnych rozwiązań, nad którymi pracujemy od lat, mogłoby zmniejszyć emisję o 6-8%. I moglibyśmy to osiągnąć stosunkowo łatwo. Zainwestowaliśmy w technologię w naszych kokpitach. FAA już ją wdraża, więc musimy to przyspieszyć.”
W 2020 roku nst.agency opracowała projekt pozwalający ANSP na redukcję śladu węglowego dla zarządzania infrastrukturą nawigacyjną oraz dla portów lotniczych przybliżając znacząco cel zerowej emisyjności w głównych punktach generowania emisji CO2. „Rozwiązania o których mówimy to zastosowanie odpowiednich formuł administracyjnych i najnowszej technologii. Wszystko to oczywiście z zachowaniem obecnego reżimu bezpieczeństwa” mówił Michał Dybowski, dyrektor operacyjny nst.agency Polska. „Mamy nadzieję, że dzięki naszym rozwiązaniom, takie projekty jak Centralny Port Komunikacyjny jeszcze przed rozpoczęcie budowy, czy wszystkie krajowe i międzynarodowe Porty Lotnicze jak również linie lotnicze, a szczególności PLLLOT jak i cała Polska Grupa Lotnicza, znacząco przyspieszą swoją dekarbonizację” – dodał.
FRA niedawno wdrożył brytyjski NATS a w Polsce funkcjonuje ona znacznie dłużej. Free Route Airspace to możliwość przelotu najkrótszą drogą, zamiast korytarzy powietrznych, to jeden z proekologicznych rozwiązań stosowanych w lotnictwie. Kolejne możliwości pojawią się po wprowadzeniu, testowanych właśnie, systemów opartych na działaniu sztucznej inteligencji – zarządzanie danymi odbywać się będzie w chmurze, wyznaczane będą optymalne trajektorie lotów, zobrazowane w 4D. PAŻP objęła pozycję lidera w kooperacji iTEC, najaktywniej działa w kwestii implementacji iTEC v3. Prawdopodobnie jako pierwsza zaimplementuje system wśród ANSP. Trwa faza wdrażania projektu, który odpowiada na zalecenia Komisji Europejskiej utworzenia Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.
Dotychczasowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
Z dala od swojego parcia na reformy zarządzania ruchem, wiele linii poczyniło kluczowe kroki w zwiększaniu swojego wykorzystania SAF. We wrześniu 2021 r. nowojorski przewoźnik hybrydowy ogłosił, że przyspieszy wprowadzanie zrównoważonego paliwa lotniczego poprzez zakup paliwa o wartości 1 mld USD.
Planuje otrzymać je w ciągu 10 lat, które rozpoczną się w przyszłym roku, w 2023 roku. Oznacza to, że SAF będzie stanowić 30% całkowitego zakupu paliwa na lotniskach JFK, LaGuardia i Newark w Nowym Jorku. Przewiduje się, że efektem końcowym będzie imponująca 80% redukcja emisji.
Równocześnie, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, jako jedyna spośród agencji zarządzających ruchem lotniczym, bierze udział w projekcie iNM – inicjatywie Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL), która do 2030 roku planuje wydać 300 mln euro na innowacyjne rozwiązania zarządzania przestrzenią powietrzną, wpływające na wzrost bezpieczeństwa, wydajność, a także rozwój sieci ruchu lotniczego. Eksperci PAŻP będą dzielić się know-how i będą świadczyć usługi konsultacyjne w zakresie zaawansowanych technologii, w tym trajektorii lotu 4D, która pozwala na precyzyjne określenie położenia statku powietrznego i wcześniejszego ostrzeżenia przed potencjalnymi zagrożeniami, czy zoptymalizowaniu struktur przestrzeni powietrznej, które umożliwią wykonywanie operacji skoncentrowanych na przepływie ruchu lotniczego.