Pierwszy hybrydowy satelita firmy Inmarsat osiąga na orbicie ważny kamień milowy

Pierwszy hybrydowy satelita firmy Inmarsat osiąga na orbicie ważny kamień milowy

6 stycznia, 2022 Wyłączono przez michaldybowski

Inmarsat z powodzeniem wystrzelił i umieścił na orbicie swojego najbardziej zaawansowanego satelitę komercyjnego, pierwszego z floty siedmiu statków I-6. Satelita wystrzelony został 22 grudnia, a dziś firma ogłosiła, że rozpoczęła proces elektro-elektrycznego wznoszenia satelity na orbitę. I-6 F1 ma wejść do służby na początku 2023 roku, kiedy to dołączy do niego druga z siedmiu hybrydowych jednostek L- i Ka-band.

Inmarsat rozpoczął przemieszczanie swojego pierwszego satelity I-6 na pozycję.

Inmarsat ogłosił umieszczenie na orbicie swojego najbardziej zaawansowanego komercyjnego satelity komunikacyjnego. Satelita I-6 F1 został wystrzelony przez Mitsubishi Heavy Industries (MHI) z Centrum Kosmicznego JAXA Tanegashima w Japonii 22 grudnia 2021 roku.

Satelita został pomyślnie wyniesiony na orbitę, a w Wigilię zakończono odpalanie jego pędników apogeum i rozstawianie baterii słonecznych. Kilka dni później reflektor pasma L o szerokości dziewięciu metrów także został uruchomiony bez żadnych problemów.

Teraz Inmarsat rozpoczął kolejny krytyczny etap rozmieszczania swojego pierwszego I-6 czyli elektryczne podnoszenie orbity (EOR). Proces EOR, który przeniesie satelitę na jego ostateczne miejsce na orbicie geostacjonarnej za pomocą całkowicie elektrycznego systemu napędowego, ma zająć około 200 dni.

Rajeev Suri, dyrektor generalny Inmarsat, powiedział,

„Ten start oznacza kolejny skok technologiczny firmy Inmarsat, dzięki któremu utrzymujemy naszą silną pozycję lidera w sektorze komercyjnym. Satelita ten rozszerza nasze wiodące na świecie usługi mobilnej komunikacji satelitarnej dla naszych klientów i partnerów, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku. I-6 F1 będzie odgrywał kluczową rolę w wiodącej na świecie, dynamicznej sieci kratowej ORCHESTRA firmy Inmarsat, ponieważ wyznaczamy kurs na dalsze innowacje w zakresie łączności dla naszych klientów. „Moje najserdeczniejsze podziękowania i gratulacje kieruję do zespołu Inmarsat, który bezbłędnie zrealizował ten projekt, jak również do naszego dostawcy wyrzutni Mitsubishi Heavy Industries i naszego partnera w produkcji satelitów, Airbus Defence and Space.”

Gdy I-6 F1 dotrze na swoją ostateczną pozycję, w przybliżeniu około 22 500 mil (36 000 km) od Ziemi, wejdzie w obszerną fazę testów. Wspierany przez stacje naziemne w Perth i Merredin w Zachodniej Australii F1 wejdzie do służby na początku 2023 roku.

Co będą robić I-6?

I-6 to pierwszy w historii hybrydowy satelita Inmarsat na pasma L i Ka, a F1 jest numerem jeden z siedmiu, które mają zostać wyniesione na orbitę do 2024 roku. F2 jest już zbudowany i przechodzi testy naziemne przed wystrzeleniem na początku 2023 roku.

Dla linii lotniczych i innych klientów Inmarsat, zwiększa pojemność i postęp technologiczny oferowany przez I-6 i obiecuje znacznie ulepszone doświadczenia dla użytkowników końcowych. Te nowe satelity stanowią podstawę usług ELERA w paśmie L, które umożliwią korzystanie z technologii nowej generacji, takich jak „Internet rzeczy”.

Poza zwiększeniem pojemności i odporności, I-6s będą również oferować dodatkową, szybką przepustowość szerokopasmową dla renomowanej sieci Global Xpress (GX) firmy Inmarsat. Jako jedna z najczęściej używanych sieci w lotnictwie, GX stanowi podstawę łączności wielu wiodących międzynarodowych linii lotniczych na świecie i może się już pochwalić flotą 14 satelitów geostacjonarnych.

Wystrzelenie I-6 jest jednym z pierwszych kroków na drodze do wielozakresowej, wielorbitalnej sieci przyszłości Inmarsat – ORCHESTRA. Ta docelowa sieć połączy GEO, wysoce eliptyczną orbitę (HEO), niską orbitę okołoziemską (LEO) i naziemną sieć 5G w potężny, niezawodny zestaw.

Czy kolejna sieć do komunikacji w kosmosie jest potrzebna w lotnictwie, czy może kontrola zdalna z poziomu orbit okołoziemskich dla IoT jest właściwym podejściem?

Daj nam znać na na naszym fanpage na Facebook / #Meta