Raport: Sztuczna Inteligencja. Lotniska, lotnictwo, nawigacja i drony
11 lutego, 2022Bliższe codzienności i ważniejsze niż nam się wydaje
Jeszcze trochę czasu musi upłynąć, nim pojawi się gotowy projekt ustawy, który jednoznacznie będzie regulować rolę i zakres sztucznej inteligencji w przemyśle transportowym w tym dla lotnictwa, czy też dronów w Polsce. W publikacji różnych opracowań naukowych i wdrożeniowych na Świecie, przodują (według danych na dzień 15.04.2020): Chiny (28% wszystkich publikacji), Stany Zjednoczone, Indie oraz Wielka Brytania gdzie w ślad za nimi podążają Niemcy, Japonia i inni. Polska według szacunków (źródło: Prawo sztucznej inteligencji i nowych technologii) posiada na swoim liczniku ok. 1,5% globalnego dorobku w zakresie opracowań związanych ze sztuczną inteligencją.
Jednakże niezależnie od obowiązujacych przepisów AI zajmuje bardzo ważną rolę w obszarze podejmowania decyzji w przemyśle transportu lotniczego i dronowego czy nam się to podoba czy też nie.
Najnowszy raport, autorstwa jednego z naszych kolegów redakcyjnych Michała Dybowskiego, ujrzał niedawno, bo 3. lutego 2022r. światło dzienne. Odbyło się to za sprawą opracowania danych przez New Science Technology Agency dla Ministerstwa Cyfryzacji – Grupy Roboczej AI przy udziale między innymi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze oraz Aerobits Sp z o.o. Materiał zebrany przez autora pod prawnym nadzorem Pani mecenas Eweliny Bogiel pokazuje kilka obszarów zaawansowania implementacji, planów wdrożeniowych oraz rezultatów oczekiwanych w wybranych sektorach Transportu i Mobilności. Raport jest dość obszernym opracowaniem ale ze względu na charakter naszego portalu oczywiście skupimy się na lotnictwie i dronach.
Przy okazji zamieszczania poniżej informacji związanych z samym raportem, najpierw podziękujemy na prośbę autora raportu osobom, która wzięły udział w pracach, a byli to: Janusz Janiszewski, Grzegorz Zajączkowski, Konrad Cioch oraz Piotr Czech.
Czym jest Sztuczna Inteligencja
Sztuczna inteligencja – definicja
„Sztuczna inteligencja to (SI) zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność.
Sztuczna inteligencja umożliwia systemom technicznym postrzeganie ich otoczenia, radzenie sobie z tym, co postrzegają i rozwiązywanie problemów, działając w kierunku osiągnięcia określonego celu. Komputer odbiera dane (już przygotowane lub zebrane za pomocą jego czujników, np. kamery), przetwarza je i reaguje.
Systemy SI są w stanie do pewnego stopnia dostosować swoje zachowanie, analizując skutki wcześniejszych działań i działając autonomicznie.”
Powyższa definicja została zaadoptowana w naszym opracowaniu gdyż zawiera esencję i prostotę definicji funkcji jakie reprezentuje #AI i w zupełności definiuje podstawowe funkcje oczekiwane w ramach działań opartych o sztuczną inteligencję.
Rodzaje sztucznej inteligencji
- Oprogramowanie: wirtualni asystenci, oprogramowanie do analizy obrazu, wyszukiwarki internetowe, systemy rozpoznawania mowy i twarzy
- „Ucieleśniona” sztuczna inteligencja: roboty, samochody autonomiczne, drony, internet rzeczy
Co obejmuje raport nst.agency dla GRAI TiM MC KPRM
Autor zbiera i prezentuje w raporcie szereg informacji i danych o planowanych, realizowanych lub wdrożonych już projektach obejmujących technikę oraz technologię związaną z procesami automatyzacji, autonomizacji oraz procesów przetwarzania wykorzystujących algorytmy AI w ramach działań prowadzonych przez podmioty wymagało odpowiedzi na szereg pytań. Identyfikuje w badaniu jakie zasoby w tym zakresie posiadają już uczestniczące podmioty. Należą do tego między innymi
- Posiadane repozytoria projektów oraz stopień dojrzałości technologicznej projektów;
- Aspekty możliwości implementacji, ograniczeń, szans i bezpieczeństwa użytkowania AI;
- Potrzeba oceny zasadności i weryfikowalności decyzji SI/AI w procesie decyzyjnym;
- Identyfikacja interesariuszy i beneficjentów rozwiązań i technologii.
Z perspektywy Wylatanych najważniejsze czynniki, które zostały wzięte pod uwagę dla potrzeb opisu lotnictwa dużego i małego to
- Transport towarowy lotniczy;
- Transport zbiorowy lotniczy;
- Bezzałogowe statki powietrzne (BSP / UAV);
- Bezpieczeństwo wewnętrzne;
- Gromadzenie, bezpieczeństwo i walidacja danych;
- Przetwarzanie w satelitach;
- Optymalizacja trajektorii ruchu po lądzie i w powietrzu;
- Nawigacja lotnicza i satelitarna;
- Komunikacja / czujniki.
Kategorie w których zostały zidentyfikowane obszary są przez autora ocenione to:
- Stopień zaawansowania wybranych rozwiązań technologicznych został oceniony według skali TRL;
- Występujące ograniczenia w możliwościach implementacji rozwiązań opartych o AI;
- Jakie są oczekiwania podmiotów od AI;
- Udział AI w procesach automatyzacji i autonomizacji;
- Stopień zaawansowania wdrożeń AI;
- Jaka jest zgodność z obowiązującymi przepisami obecnie funkcjonujących implementacji;
- Ocena potencjału wynikającego z zastosowania AI w sektorze Transportu i Mobilności w Polsce.
Raport jest schematyczny i pozwala na proste prześledzenie zebranych danych. W opracowaniu wzięto pod uwagą aż 60 podmiotów z branży. Autor i Ministerstwo Cyfryzacji KPRM wspólnie zapowiedzieli kolejne uzupełnienia do tego raportu oraz wkłady obejmujące przykładowe CASE STUDY w przyszłych publikacjach realizowany w ramach Grupy Roboczej AI Transportu i Mobilności, na które będziemy oczekiwać z niecierpliwoscią i jeżeli dotyczyć będą obszaru lotnictwa to chętnie się nimi z Państwem podzielimy.
Poniżej załączamy link do raportu i jego publikacji na stronie Ministerstwa Cyfryzacji KPRM. Zapraszamy lektury