IATA vs ICAO – na czym polega różnica?

IATA vs ICAO – na czym polega różnica?

16 lutego, 2022 Wyłączono przez michaldybowski

Dwie główne organizacje międzynarodowe o kluczowym znaczeniu dla lotnictwa cywilnego, a każda z nich odgrywa dość odmienną rolę.

Ostatnio wiele jest komunikatów podawanych ze strony portów lotniczych na tematy jednego czy drugiego raportu czy też predykcji ruchu lotniczego zrobionego przez jedną czy drugą organizację.

Dlaczego w ogóle bierzemy je pod uwagę?

Zarówno IATA, jak i ICAO w znaczący sposób wpłynęły na działalność lotnictwa komercyjnego. Choć doświadczeni entuzjaści lotnictwa i podróżnicy mogą już wiedzieć, czym różnią się te dwie międzynarodowe organizacje, przyjrzyjmy się bliżej ich roli oraz temu, jak wpływają na sposób, w jaki podróżujemy.

Jakie są podobieństwa między obiema organizacjami

Choć różnice pomiędzy Zrzeszeniem Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) a Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) są stosunkowo proste, to mylenie tych dwóch organizacji jest całkowicie zrozumiałe. W rzeczywistości zarówno IATA, jak i ICAO:

  • Zostały założone w podobnym czasie w historii
  • Są obecne na arenie międzynarodowej
  • Mają ustalone priorytety w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska
  • Ustalają międzynarodowe standardy
  • Zajmują się lotnictwem komercyjnym i podróżami pasażerskimi

Oczywiście, standardy, które są ustalane i konkretne działania, które prowadzą, są zupełnie inne.

Założone w podobnym czasie

Chociaż IATA jest technicznie uznawana za organizację pozarządową, jej kluczową rolą jest reprezentowanie komercyjnych linii lotniczych na całym świecie jako stowarzyszenia handlowego. Z drugiej strony, ICAO działa jako stowarzyszenie międzyrządowe – wspierając dyplomację i współpracę między krajami w zakresie transportu lotniczego.

Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (zwana potocznie konwencją chicagowską) została sporządzona w 1944 r., natomiast ICAO została założona w 1947 r. w oparciu o jej podstawowe zasady. IATA, być może zainspirowana duchem współpracy międzynarodowej zawartym w konwencji chicagowskiej, została założona w 1945 r., dwa lata przed oficjalnym powołaniem ICAO.

IATA ma jednak swoje korzenie w Międzynarodowym Zrzeszeniu Ruchu Lotniczego, które zostało założone w Hadze w 1919 r. – w roku, w którym uruchomiono pierwsze na świecie międzynarodowe regularne połączenia lotnicze.

Podstawowe funkcje

Podstawową funkcją ICAO jest „utrzymywanie administracyjnej i eksperckiej biurokracji wspierającej kontakty dyplomatyczne, a także badanie nowej polityki transportu lotniczego i innowacji w zakresie standaryzacji…”. Agencja ONZ podkreśla, że jej standardy „nigdy nie powinny zastępować nadrzędności krajowych wymogów regulacyjnych” i że lokalne i krajowe przepisy muszą być przestrzegane przez operatorów lotniczych. W istocie organizacja ta bardzo wyraźnie zaznacza, że sama w sobie nie jest międzynarodowym regulatorem lotnictwa.

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) określa siebie jako stowarzyszenie handlowe światowych linii lotniczych, reprezentujące około 290 linii lotniczych na całym świecie, co stanowi 83% całego ruchu lotniczego. Organizacja zauważa, że pomaga w formułowaniu polityki branżowej w „krytycznych kwestiach dotyczących lotnictwa”, dodając, że broni interesów linii lotniczych. IATA sprzeciwia się „nieracjonalnym zasadom i opłatom”, a także rozlicza regulatorów i rządy, dążąc do „rozsądnych regulacji”.

Podsumowanie różnic

Jeśli mielibyśmy skrócić ten tekst i spróbować podsumować istotne różnice pomiędzy obiema organizacjami, zwrócilibyśmy uwagę na następujące aspekty:

  • IATA ustanawia standardy dla linii lotniczych będących jej członkami, podczas gdy ICAO ustanawia standardy dla państw członkowskich.
  • IATA reprezentuje interesy swoich członków z branży lotniczej, podczas gdy ICAO dąży do ustanowienia standardów i procedur dla lotnictwa cywilnego (w szczególności w odniesieniu do samego procesu lotu).
  • Kody lotnisk to jeden z obszarów, w którym obie organizacje się pokrywają (dla London Heathrow, kod IATA to LHR, podczas gdy odpowiednik ICAO to EGLL). Różnice w tych kodach podkreślają różnice pomiędzy obiema organizacjami: Kody lotnisk IATA zostały opracowane do użytku przez linie lotnicze, ponieważ odnoszą się do pasażerów i klientów – myślą o kartach pokładowych i rezerwacjach lotów. W przypadku ICAO, odpowiednia lista kodów lotnisk jest używana przez pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego (lub dostawców usług nawigacji lotniczej).

Choć obie organizacje mają swoje własne inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa, IATA koncentruje się na komercyjnej kondycji linii lotniczych będących jej członkami. Z kolei ICAO może badać rozwój gospodarczy poprzez transport lotniczy, jednak w znacznie większym stopniu skupia się na bezpieczeństwie lotniczym swoich członków.

Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy IATA a ICAO?

Daj nam znać, zostawiając komentarz na FB lub Instagramie.