Iran zamierza zbudować własny samolot zdolny do przewiezienia 100 osób

Iran zamierza zbudować własny samolot zdolny do przewiezienia 100 osób

5 marca, 2022 Wyłączono przez michaldybowski

Iran zamierza uruchomić linię produkcyjną i zbudować komercyjny samolot pasażerski o pojemności 100 miejsc – poinformował Touraj Dehqani Zanganeh, szef Organizacji Lotnictwa Cywilnego tego kraju.

Nowy irański samolot

Sankcje zabraniają regularnej wymiany samolotów w Iranie, dlatego irańskie linie lotnicze zwykle używają starszych samolotów, takich jak Airbus A300, Fokker 100, MD-80 i inne popularne maszyny.

Jak donosi Tehran Times, aby zwalczyć niedobór nowych samolotów, Iran może planować budowę nowego 100-miejscowego komercyjnego samolotu pasażerskiego.

Według Dehqaniego istnieje protokół ustaleń między irańską Organizacją Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwem Obrony oraz Ministerstwem Transportu i Rozwoju Miast.

Dodał on również,

„Zaplanowaliśmy budowę 70- i 100-miejscowych samolotów w kraju i podpisaliśmy protokół ustaleń z Ministerstwem Obrony, aby móc wykorzystać istniejący potencjał wojskowy kraju do budowy samolotów komercyjnych.

Potrzeby Iranu

Według danych dostarczonych przez ch-aviation, w Iranie znajduje się obecnie 386 samolotów należących do kilku przewoźników. Prawie 40% całej irańskiej floty jest uziemiona z licznych powodów. Tylko 140 samolotów jest obecnie aktywnych.

Zgodnie z danymi OAG dotyczącymi rozkładów lotów, latem tego roku na rynku krajowym w Iranie jest 12,4 mln pasażerów. MD-82 jest zdecydowanie wiodącym samolotem w kraju, a zaraz za nim plasuje się Fokker 100.

W 2018 r. Iran potrzebował ok. 500 samolotów, aby zastąpić istniejącą flotę i zwiększyć jej liczebność w ciągu następnych dziesięciu lat. Jednak sankcje nałożone na reżim irański praktycznie to uniemożliwiły, więc posiadanie własnego samolotu mogłoby bardzo pomóc lokalnym przewoźnikom. Według Dehqaniego, Zaawansowane Technologie Lotnicze i Transportowe pomogą również w opracowaniu nowego samolotu, który jest dopiero w fazie badań wstępnych.

"W kraju powstało wiele firm opartych na wiedzy, które mają ogromny potencjał; Mapna i inna firma budują obecnie turbiny gazowe, a my pomagamy im budować silniki lotnicze" - dodał Dehqani.

Skonstruowanie samolotu pasażerskiego może być niezwykle kosztowne. Na przykład kanadyjska firma Bombardier wydała około 6 mld USD na opracowanie samolotu serii C (obecnie Airbus A220).

Iran nie po raz pierwszy buduje samolot

W przeszłości w Iranie istniało przedsiębiorstwo produkujące samoloty komercyjne. Mowa o irańskiej spółce Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA), która została założona w 1976 roku.

W przeszłości firma ta zajmowała się głównie produkcją śmigłowców, choć wyprodukowała także samolot IrAn-140, oparty na oryginalnym samolocie Antonow-140. W pracach nad tym samolotem współpracowały wówczas Ukraina i Iran. Samolot okazał się porażką.

Pierwszy IrAn-140 odbył swój lot dziewiczy w 2001 roku. Firma Iran Aircraft Manufacturing zbudowała tylko 14 kompletnych płatowców, choć samolot był sprzedawany publicznie jako symbol przemysłu lotniczego tego kraju.

W latach 2005-2009 na pokładzie IrAn-140 doszło do dwóch wypadków, w których zginęło pięć osób.

Tylko jedna linia lotnicza eksploatowała ten samolot – Sepahan Airlines (chociaż przewoźnik ten był własnością HESA). W 2014 r. jeden z sześciu IrAn-140 należących do Sepahan Airlines uczestniczył w tragicznej katastrofie z 40 ofiarami śmiertelnymi. Od tego czasu model ten nie latał już więcej, a HESA jest objęta poważnymi sankcjami, podobnie jak większość irańskich przedsiębiorstw państwowych.

Irański reżim nadal produkuje odrzutowce myśliwskie, takie jak HESA Kowsar Jets, choć są one w dużej mierze oparte na starych amerykańskich płatowcach, co świadczy o tym, że przemysł ten jest w dużej mierze przestarzały.

Czy uważacie, że Iran będzie w stanie wyprodukować udaną rodzinę samolotów?

Daj nam znać w komentarzach na FB.