Zwiększanie strefy zakazu lotów? Jet2 zawiesza loty do Polski
10 marca, 2022Przewoźnik zawiesza loty między Wielką Brytanią a Polską na dwa miesiące, począwszy od 24 marca.
Tani przewoźnik, Jet2, zawiesza loty do Polski od 24 marca do 26 maja. Jako powód odwołania lotów linia podała zmniejszony popyt w czasie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Jet2 zazwyczaj obsługuje regularne loty do Polski z Birmingham, Manchesteru, Leeds, Newcastle i Glasgow.
W oświadczeniu przewoźnik napisał:
„Ze względu na obecne okoliczności, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu naszych lotów i programów city breaks do Krakowa od 24 marca do 26 maja włącznie. W przypadku klientów, których dotyczą zmiany w programie, automatycznie anulujemy ich rezerwacje i zwrócimy im pełną kwotę. Planujemy stopniowe wznawianie lotów do Krakowa od 27 maja i oczywiście będziemy informować klientów na bieżąco.”
Polska w konflikcie
Sąsiednia Polska stała się ważną bramą dla ukraińskich uchodźców uciekających z terenów objętych wojną. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, do 9 marca Polska przyjęła ponad 1,4 mln uchodźców. Inne kraje sąsiadujące z Polską, w tym Rumunia, Słowacja, Węgry i Mołdawia, również przyjęły znaczną liczbę uchodźców.
Polska wprowadziła prawo, które ogranicza dostęp do granicy z Białorusią do 3 km do 20 czerwca, jednak nic nie wskazuje na to, by Polska była niebezpieczna. Zalecenia rządu Wielkiej Brytanii dotyczące podróży do tego kraju nie uległy zmianie.
Ograniczenia w przestrzeni powietrznej
Loty na Ukrainę były stopniowo zawieszane i odwoływane w dniach poprzedzających inwazję i wprowadzenie ograniczeń przestrzeni powietrznej. W ślad za tym europejskie linie lotnicze zawiesiły na najbliższy czas połączenia z Rosją.
Po zamknięciu przestrzeni powietrznej Mołdawii, Wizz Air przeniósł swoje operacje z tego kraju do sąsiedniej Rumunii.
Mołdawia jest pierwszym krajem nieuczestniczącym w ruchu lotniczym, który zamknął swoją przestrzeń powietrzną. 24 lutego zamknęła ona ruch lotniczy, aby uniknąć ryzyka dla lotów cywilnych. Wizz Air przeniósł swoje mołdawskie operacje do Rumunii do czasu ponownego otwarcia lotnisk.
Co robią inni przewoźnicy?
Tani przewoźnicy są liderami w udzielaniu wsparcia osobom uciekającym przed konfliktem. Na przykład Wizz Air oferuje wszystkim uchodźcom z Ukrainy bezpłatne i dotowane podróże po Europie do końca marca. Uchodźcy podróżujący z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii mogą korzystać z bezpłatnych lotów na krótkich dystansach, a dotowane „taryfy ratunkowe” są dostępne z każdego miejsca w Europie. EasyJet we współpracy z UNICEF prowadzi apel na pokładach samolotów, zbierając datki na rzecz osób dotkniętych inwazją.
Ryanair spotkał się z krytyką ze strony irlandzkich polityków po drastycznym wzroście cen biletów z sąsiednich krajów – ceny niektórych lotów były trzynastokrotnie wyższe od przeciętnych. Senator Fiona OLoughlin zabrała głos w tej sprawie:
„Jestem rozczarowana widząc, że Ryanair podniósł ceny biletów dla tych, którzy uciekli i przylatują z Polski do Irlandii. słysząc, że loty, które kosztowałyby mniej niż 200 euro, teraz kosztują nawet 400 euro. Trudna sytuacja dla tych, którzy uciekają z ojczyzny. Wielu z nich ma niewiele pieniędzy lub nie ma ich wcale”.
Przewoźnik nie odniósł się do krytyki. Jednak dyrektor generalny Michael O’Leary odniósł się do ogólnego wzrostu cen biletów lotniczych jako efektu „gwałtownych i poważnych” cen ropy naftowej w związku z trwającym konfliktem.