Co należy wiedzieć o nowej metodzie obliczania emisji CO2 przez IATA?

Co należy wiedzieć o nowej metodzie obliczania emisji CO2 przez IATA?

23 marca, 2022 Wyłączono przez michaldybowski

We współpracy z liniami lotniczymi, IATA stworzyła narzędzie do dokładniejszego i bardziej wiarygodnego pomiaru emisji CO2 przez pasażerów na poszczególnych lotach.

We wtorek Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wprowadzenie metody obliczania emisji CO2 przez pasażerów w ramach Zalecanych Praktyk. Jest to pierwsze tego typu narzędzie opracowane przez podmioty z branży lotniczej, które wykorzystuje zweryfikowane dane operacyjne linii lotniczych do obliczania i ilościowego określania emisji CO2 na pasażera w odniesieniu do konkretnego lotu.

Linie lotnicze współpracują w zakresie obliczeń

Jak często linie lotnicze zachęcają Cię do kompensacji emisji CO2? Często wybór jest gdzieś ukryty, a bez aktywnego udziału klienta trudno znaleźć to małe, dobrowolne pole do zaznaczenia. Nawet ci, którzy umieszczają taką opcję na stronie ze szczegółami rezerwacji, nie informują, jaką część „swoich” emisji faktycznie przyczyniają się do kompensacji.

Dla tych, którzy chcą latać z nieco bardziej ekologicznym sumieniem, istnieją oczywiście serwisy, które pozwalają obliczyć emisję CO2 przy każdym wyborze żywieniowym, codziennych dojazdach do pracy, długodystansowym locie do Azji czy regionalnym locie do domu, aby zobaczyć się z rodzicami na Wielkanoc.

Pomiary te są jednak dość ogólne i nie uwzględniają różnej wydajności poszczególnych typów samolotów, ich rzeczywistej wagi, ładunku w kadłubie czy też najnowszych paliw odnawialnych. Nowy system pomiarowy IATA uwzględnia kilka czynników specyficznych dla branży. Willie Walsh, Dyrektor Generalny IATA, powiedział,

„Linie lotnicze współpracowały w ramach IATA, aby opracować dokładną i przejrzystą metodologię wykorzystującą zweryfikowane dane operacyjne linii lotniczych. Zapewnia to najdokładniejsze obliczenia emisji CO2, dzięki którym organizacje i osoby prywatne mogą dokonywać świadomych wyborów dotyczących zrównoważonego latania. Dotyczy to również decyzji o inwestowaniu w dobrowolną kompensację emisji dwutlenku węgla lub stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).”

Wymierne parametry

Metodologia, na której opierają się obliczenia IATA, uwzględnia następujące czynniki:

  • Wytyczne dotyczące pomiaru paliwa, zgodne z programem kompensacji i redukcji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa międzynarodowego (CORSIA).
  • Jasno określony zakres obliczeń emisji CO2 w odniesieniu do działalności lotniczej linii lotniczych
  • Wytyczne dotyczące emisji niezwiązanych z CO2 i wskaźnika wymuszenia radiacyjnego (RFI)
  • Zasada obliczania na podstawie masy: podział emisji CO2 według pasażerów i ładunku brzusznego
  • Wytyczne dotyczące wagi pasażera, z wykorzystaniem wagi rzeczywistej i standardowej
  • Współczynnik emisji służący do przeliczania zużycia paliwa lotniczego na CO2, w pełni zgodny z normą CORSIA
  • ważenie klasy kabiny i mnożniki, aby odzwierciedlić różne konfiguracje kabin w liniach lotniczych
  • Wytyczne dotyczące SAF i offsetów emisji dwutlenku węgla jako części obliczeń CO2

Narzędzie dla linii lotniczych, biur podróży i podróżnych

Tak więc narzędzie to nie tylko pozwoli pasażerom obliczyć emisję CO2 w celu jej dokładnego zrekompensowania, ale także może być wykorzystane do porównania różnych lotów różnych linii lotniczych, aby sprawdzić, która opcja jest najbardziej zrównoważona. Pan Walsh skomentował to następująco,

„Mnogość metodologii obliczania emisji dwutlenku węgla, dających różne wyniki, wprowadza zamieszanie i podważa zaufanie konsumentów. Lotnictwo zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Tworząc akceptowany w branży standard obliczania emisji dwutlenku węgla przez lotnictwo, zapewniamy niezbędne wsparcie w osiągnięciu tego celu. Metodologia obliczania emisji CO2 pasażerów IATA jest najbardziej autorytatywnym narzędziem i jest gotowa do przyjęcia przez linie lotnicze, biura podróży i pasażerów.”

Co sądzicie o nowym narzędziu IATA? Czy są jakieś inne czynniki, które chcielibyście, aby zostało uwzględnione? Zostaw komentarz poniżej i podziel się swoimi pomysłami.