Kartel lotniczy zapłaci miliony odszkodowań
31 marca, 2022Air France i KLM muszą zapłacić miliony euro grzywny
Kary za udział w kartelu ładunków lotniczych wynoszą 325,5 mln euro. Inne linie lotnicze uniknęły nałożenia na siebie znaczących kar.
I jakby nie dość było ciężko wydostania się z dołka spowodowanego pandemią, linie Air France-KLM zostały obciążone milionowymi karami za udział w globalnym kartelu ładunków lotniczych, który zaczął się ponad dwie dekady temu i funkcjonował przez nieco ponad sześć lat.
Przegrana apelacja przy ponownym procesie
W środę dwaj przewoźnicy przegrali swoje odwołanie od grzywien, które zostały ponownie nałożone przez unijne organy antymonopolowe pięć lat temu. W 2017 roku Komisja Europejska nałożyła kary w łącznej wysokości 776,5 mln euro na 13 przewoźników zaangażowanych w ustalanie cen usług frachtu lotniczego, paliwa i dopłat za ochronę w okresie od grudnia 1999 roku do lutego 2006 roku.
Kary zostały nałożone po raz pierwszy w 2010 r., a w 2015 r. Komisja wygrała pierwszą batalię sądową w tej sprawie. Jednak unijny organ ds. konkurencji uznał następnie, że procedury Sądu z siedzibą w Luksemburgu były wadliwe.
Komisja dostrzegła wówczas możliwość przeformułowania swojej sprawy i ponownego wniesienia jej do sądu. Grzywny zostały ponownie nałożone w 2017 r. (z wyjątkiem grzywny nałożonej na Martinair Holland, specjalizującego się w przewozach towarowych, którego kary zostały częściowo zmniejszone).
Air France-KLM może ponownie odwołać się od tej decyzji. Jednak oficjalne oświadczenie, którym rzecznik linii lotniczych podzielił się z agencją Reuters, było neutralne i obserwacyjne. Czytamy w nim,
„Air France-KLM zapoznał się z wyrokiem Sądu UE w sprawie odwołania złożonego od decyzji Komisji Europejskiej z dnia 17 marca 2017 r. przeciwko 13 operatorom cargo, w tym liniom lotniczym Grupy Air France, KLM i Martinair za praktyki uznane za niezgodne z zasadami konkurencji w sektorze ładunków lotniczych”.
British Airways otrzymało redukcję kary o 20%
W międzyczasie British Airways otrzymało karę zmniejszoną do 84,5 mln euro. LATAM otrzymał najbardziej znaczącą redukcję procentową – o 73%, z 8,2 mln euro do 2,2 mln euro. Cathay Pacific, Japan Airlines i Air Canada również znacznie obniżyły swoje początkowe grzywny.
Pierwotna decyzja z 2010 r. obejmowała również Qantas. Jednak ten australijski flagowy przewoźnik nigdy nie odwołał się od kary w wysokości 8,8 mln euro i dlatego nie został uwzględniony w postępowaniu.
Lufthansa również była częścią kartelu, ale według Bloomberga linie lotnicze nigdy nie zostały ukarane grzywną, ponieważ to one poinformowały Komisję o nielegalnych działaniach. Na szczęście dla Niemców, kartele cargo są bardziej wyrozumiałe niż organizacje o innych nazwach.
Pozwy o odszkodowania z pewnością się pojawią
W listopadzie ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł nawet, że ofiary globalnego kartelu lotniczego cargo mogą ubiegać się o odszkodowanie za szkody, które miały miejsce jeszcze przed wejściem w życie obecnych unijnych przepisów o ochronie konkurencji.