Po podpisaniu przez Polskę listu intencyjnego w sprawie wykorzystania rakiety Boeing 747 Virgin do wynoszenia satelitów

Po podpisaniu przez Polskę listu intencyjnego w sprawie wykorzystania rakiety Boeing 747 Virgin do wynoszenia satelitów

14 kwietnia, 2022 Wyłączono przez michaldybowski

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała list intencyjny z Virgin Orbit w celu oceny, w jaki sposób rakieta LauncherOne może wesprzeć krajowy przemysł naukowy i technologiczny. Oznacza to wejście Polski na rynek wynoszenia małych satelitów.

Po kilku miesiącach negocjacji i oficjalnej wizycie w fabryce Virgin Orbit w Long Beach w Kalifornii, list został podpisany przez profesora Grzegorza Wrochnę, Prezesa POLSA, oraz Dana Harta, Dyrektora Generalnego Virgin Orbit.

Podpisanie listu odbyło się w obecności Piotra Nowaka, Ministra Rozwoju Gospodarczego i Technologii, który dodał,

„Dzisiejsze wydarzenie to dla Polski kolejny krok w kierunku budowy suwerennego systemu satelitarnego, co jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacji, obrazowania Ziemi czy telekomunikacji, jest niezastąpiony w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.”

Virgin Orbit, Nowe zadanie Cosmic Girl to dostarczanie satelitów w kosmos. fot: Virgin Orbit

Małe satelity napędzają postęp w nauce i technologii

Rynek wystrzeliwania małych satelitów rośnie w szybkim tempie, a Virgin Orbit określa go mianem „nowej ery w możliwościach kosmicznych”. Oprócz wzmacniania bezpieczeństwa narodowego, małe satelity mogą również ułatwiać komunikację i badania oraz stymulować wzrost gospodarczy poprzez naukę i technologię.

Ważąc mniej niż większe satelity, nie wymagają one takiego samego ciągu do wystrzelenia, co czyni je bardziej opłacalnymi – ceny startów Virgin Orbit zaczynają się od 12 milionów dolarów.

Virgin Orbit CubeSat

Małe satelity mogą być wynoszone na orbitę za pomocą wyrzutni LauncherOne firmy Virgin Orbit. Zdjęcie: Virgin Orbit

Prezes Virgin Orbit, Dan Hart stwierdził,

„Dzisiejsza umowa stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce i sąsiednim krajom bezpiecznego dostępu do przestrzeni kosmicznej, służąc polskiemu przemysłowi, nauce i bezpieczeństwu. Przyszłościowe myślenie Polski jest inspirujące w tym krytycznym dla Europy momencie i jesteśmy zaszczyceni, że możemy służyć Polsce i współpracować z polską społecznością kosmiczną, aby otworzyć przestrzeń kosmiczną na dobre.”

Cosmic Girl

LauncherOne firmy Virgin Orbit to rakieta wystrzeliwana drogą powietrzną, zaprojektowana do wynoszenia małych satelitów o masie do 660 lb (300 kg) na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Satelita na orbicie synchronicznej ze Słońcem mija tę samą część Ziemi o tej samej porze każdego dnia, co ułatwia komunikację i zbieranie danych.

Rakieta jest wynoszona pod skrzydłem zmodyfikowanego Boeinga 747-400 (o trafnej nazwie Cosmic Girl) w górne warstwy atmosfery, skąd jest wystrzeliwana w powietrze. Dzięki temu Virgin Orbit może działać z dowolnego miejsca na świecie i otwiera możliwość wystrzeliwania satelitów w regiony, w których w innym przypadku nie byłoby to możliwe.

Virgin Orbit, System startowy umożliwia dostarczenie ładunku na wcześniej nieosiągalną orbitę. Zdjęcie: Virgin Orbit

Virgin Orbit – dostawca usług wynoszenia na orbitę

Virgin Orbit to dostawca usług startowych, założony w 2017 roku jako część Virgin Group. Przejęła ona starty małych satelitów od firmy Virgin Galactic, która obecnie skupia się wyłącznie na pasażerskich lotach kosmicznych.

Usługi startowe rozpoczęły się w 2021 roku i od tego czasu Virgin Orbit rozszerzyła swoją działalność na skalę międzynarodową. W planach są starty z Oity w Japonii i Alcantary w Brazylii, a także ze Spaceport Cornwall (znajdującego się na lotnisku Newquay Cornwall Airport) w Wielkiej Brytanii.

Biorąc pod uwagę co najmniej pięć kolejnych startów planowanych do 2022 roku, niebo jest naprawdę nieograniczone dla LauncherOne firmy Virgin Orbit. Czy w przyszłości zobaczymy więcej krajów wykorzystujących LauncherOne do rozwijania swoich programów kosmicznych?