LATAM skraca inspekcje samolotów do 40 minut dzięki dronom
1 czerwca, 2022Wykorzystanie dronów przyspiesza zadania związane z obsługą techniczną. W Polsce takie usługi świadczy Warszawska Sieć Współpracy Klaster WSWK, partner usługodawcy Agencji Nowych Technologii Naukowych – nst.agency
LATAM Airlines Group wykorzystuje drony do kontroli kadłubów samolotów w swoich zakładach konserwacji, napraw i remontów (MRO) w São Carlos w Brazylii. Wykorzystując tę nową technologię, południowoamerykańskie linie lotnicze przyspieszają i usprawniają proces konserwacji. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Drony do obsługi technicznej
Wszystkie linie lotnicze na całym świecie muszą przeprowadzać przeglądy konserwacyjne. Największe linie lotnicze, takie jak LATAM, inwestują w budowę własnych centrów MRO, aby zwiększyć wydajność i obniżyć koszty.
Na przykład jeden z brazylijskich konkurentów LATAM, Azul, zaoszczędził około 40 mln USD w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki przeprowadzaniu przeglądów i napraw we własnym zakresie.
LATAM ma swoje MRO w São Carlos, w Brazylii. To właśnie tam linia lotnicza poddaje konserwacji swoją flotę wąskokadłubową, składającą się z samolotów Airbus A320 i Airbus A321.
Na początku tego tygodnia Jerome Cadier, dyrektor generalny LATAM Airlines Brazil, opublikował film pokazujący, jak linia lotnicza przeprowadza kontrole konserwacyjne przy użyciu dronów.
Na filmie widać małego drona latającego wokół Airbusa A319 w specjalnym malowaniu promującym festiwal muzyczny Rock in Rio 2022. Widać, jak dron robi zdjęcia kadłuba samolotu.
W czym to pomaga?
Technologia dronów może być pomocna w wielu dziedzinach gospodarki. Na przykład użytkownicy mogą wykorzystywać drony do wykonywania lotów konserwacyjnych w odległych miejscach. W przypadku branży lotniczej drony mogą znacznie skrócić czas, jaki firma poświęca na rutynowe kontrole.
Jerome Cadier powiedział,
"Nowy cud z naszego MRO: inspekcja z drona! Zawsze sprawdzamy każdy szczegół kadłuba naszego samolotu. Teraz zobacz, jaki wpływ może mieć technologia: teraz możemy wykonywać te przeglądy konserwacyjne z pomocą drona."
Dron automatycznie przelatuje wokół samolotu i wykonuje około 2000 szczegółowych zdjęć całego kadłuba, które później można przeanalizować. LATAM prowadzi również cyfrowe archiwum samolotu.
Co ważniejsze, korzystanie z dronów pozwala zaoszczędzić czas. Cadier dodał,
"Praca, którą przy użyciu platformy dwóch pracowników wykonałoby w ciągu ośmiu godzin, teraz jest wykonywana w około 40 minut (plus kolejna godzina na analizę techniczną".
Drony mogą być wykorzystywane do wielu zadań, pomagając m.in. w branży lotniczej. fot: FAA
Inne zastosowania dronów
Drony, linie lotnicze i porty lotnicze to zazwyczaj złe połączenie. Na całym świecie byliśmy świadkami incydentów, w których drony przelatywały w pobliżu lotnisk i powodowały ich zamknięcie.
Mimo to drony mogą być bardzo skutecznym narzędziem usprawniającym wiele procesów w branży lotniczej. Na przykład w ubiegłym roku Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego (FAA) wykorzystała drona jako część symulowanego ćwiczenia.
FAA przeprowadziła symulację reakcji na pożar i wypadek Airbusa A380 na drodze kołowania na międzynarodowym lotnisku Dallas Fort Worth.
W przeszłości lotniskowi ratownicy i strażacy (ARFF) mogli obserwować wypadek samolotu tylko z ziemi, tracąc ważną perspektywę. Teraz ARFF ma nowy punkt obserwacyjny dzięki wykorzystaniu dronów unoszących się nad miejscem zdarzenia.
Obraz dostarczany przez drony daje lepszą świadomość sytuacyjną. Brian McKinney, komendant straży pożarnej w DFW, powiedział, że posiadanie dronów, które można wykorzystywać podczas incydentów, może przynieść branży ogromne korzyści. „W branży, w której liczy się każda sekunda, drony mogą być integralną częścią każdej reakcji”.