Integracja dronów w miejskich przestrzeniach powietrznych Europejski program demonstracyjny rozpoczyna się na Uniwersytecie Cranfield

Integracja dronów w miejskich przestrzeniach powietrznych Europejski program demonstracyjny rozpoczyna się na Uniwersytecie Cranfield

12 lipca, 2022 Wyłączono przez michaldybowski

Air mobility urban large experimental demonstrations (AMU-LED) to nowy europejski projekt, który jest obecnie testowany w celu zarządzania ruchem w przestrzeni powietrznej oraz sprawdzenia bezpieczeństwa, interoperacyjności i wykonalności.

Pierwsza próbna demonstracja odbyła się w Cranfield University UK w dniu 30 czerwca, a po niej nastąpią kolejne próbne wydarzenia w Holandii w sierpniu 2022 r. i w Hiszpanii we wrześniu 2022 r.

Jednym z kluczowych czynników umożliwiających mobilność powietrzną w miastach (UAM) jest ekosystem U-space, ramy zarządzania ruchem lotniczym obejmujące określony zestaw usług i procedur opartych na cyfryzacji i automatyzacji, aby zapewnić bezpieczny i wydajny dostęp do przestrzeni powietrznej dla dużej liczby dronów.

U-space jest bardziej zautomatyzowany niż obecna kontrola ruchu lotniczego, przy mniejszej interakcji z człowiekiem i zdolności do obsługi większej liczby lotów jednocześnie, natomiast AMU-LED jest projektem demonstracyjnym na bardzo dużą skalę (VLD) finansowanym przez wspólne przedsięwzięcie Single European Sky ATM Research 3 (SESAR) w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020.

3D illustration. Conceptual image of package delivery by drone. Unmanned aerial vehicle (UAV) utilized to transport packages.

W serii demonstracji projekt będzie wykorzystywał duże platformy eVTOL do transportu pasażerów i ładunków, w połączeniu z mniejszymi bezzałogowymi systemami powietrznymi (UAS) dostarczającymi towary i zaopatrzenie medyczne oraz nadzór lub wsparcie dla służb ratowniczych.

Informacje strategiczne i taktyczne przed i w trakcie lotu, informacje w czasie rzeczywistym o pozycji drona oraz doradcza taktyczna usługa dekonfliktowa w celu uniknięcia konfliktów przed i w trakcie lotu, dzięki wykorzystaniu danych pogodowych i komunikacyjnych, nawigacyjnych i nadzorczych (CNS).

Profesor Uniwersytetu Cranfield Gokhan Inalhan, który kieruje projektem systemów autonomicznych i sztucznej inteligencji, powiedział: „Demonstracje lotów wprowadzą w życie scenariusze, koncepcje i systemy opracowane w ramach projektu, aby przetestować, jak drony i samoloty załogowe mogą bezpiecznie działać w tej samej przestrzeni powietrznej.

„Będziemy prowadzić wirtualne loty obok dronów fizycznie latających na lotnisku, aby przetestować ich interakcje i systemy zarządzania ruchem lotniczym, w tym U-Space, więc nasze wyniki posuną do przodu całą koncepcję UAM”.

NTT DATA Spain koordynuje europejskie konsorcjum złożone z 17 różnych podmiotów, które biorą udział w AMU-LED. Lider projektu Pablo Menéndez-Ponte Alonso wyjaśnił: „Po tym jak nasze konsorcjum wymyśliło i wdrożyło operacje dla UAM, jesteśmy wreszcie gotowi do startu”.

W sumie odbędzie się sześć demonstracji, które będą miały miejsce przez całe lato 2022 roku, w Cranfield (UK), Amsterdamie (NL), Enschede (NL), Rotterdamie (NL) i Santiago de Compostela (SP).

W lutym 2021 roku EHang dołączył do dwóch europejskich projektów mających na celu integrację bezzałogowych statków powietrznych w miejskich przestrzeniach powietrznych, w tym jednego, którego celem jest wykorzystanie technologii w celu zapewnienia opieki zdrowotnej dostępnej dla wszystkich mieszkańców państw członkowskich.

W poprzednim miesiącu EHang dołączył do AMU-LED, aby przeprowadzić testy lotnicze swojego samolotu eVTOL w Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.