Airbus może brać pod uwagę helikopter napędzany wodorem

Airbus może brać pod uwagę helikopter napędzany wodorem

10 grudnia, 2020 Wyłączono przez michaldybowski

Airbus planuje rozwój helikopterów napędzanych wodorem.

Podczas prezentacji w Wichita Aero Club 9 grudnia na temat komercyjnego programu lotniczego europejskiego producenta samolotów o zerowej emisji zanieczyszczeń, Amanda Simpson, wiceprezes Airbus Americas ds. badań i technologii, powiedziała, że jej projekt ZeroE może zostać zaadaptowany do jej wirników. Oddział Airbus Helicopters grupy posiada obecnie ponad 50-procentowy udział w rynku cywilnych samolotów wirnikowych.

„Na pewno są o tym myśli”, powiedział Simpson. „Skupiamy się teraz na samolotach. Nie mogę zagłębiać się w niektóre szczegóły, które są planowane w odniesieniu do strony śmigłowcowej firmy, ponieważ nie upubliczniliśmy ich jeszcze, ale jest kilka ciekawych pomysłów, a niektóre z nich są obecnie w trakcie demonstracji. Więc może wkrótce jakieś ekscytujące wieści… to nie jest moje miejsce, aby rozsadzać na nich bańkę”.

We wrześniu szef działu badań i innowacji w Airbusie, Tomasz Krysiński, przyznał, że zapotrzebowanie na moc śmigłowca z napędem wodorowym może być wyzwaniem, ale powiedział, że do 2029 r. technologia ta może być na tyle dojrzała, że można będzie polecieć na demonstracji śmigłowca.

„Nasi inżynierowie przeszli długą drogę w kierunku uczynienia tradycyjnych technologii bardziej ekologicznymi, pracując nad wieloma projektami badawczymi, które w niektórych przypadkach już zmniejszają emisje” – powiedział.

W 45-minutowej prezentacji Simpson dokonał przeglądu zaproponowanych przez Airbusa platform ze stałymi skrzydłami dla ZeroE – konwencjonalnego, wąskokadłubowego turbowentylatora o zasięgu 2 000 nm i miejscach siedzących dla maksymalnie 200 pasażerów; 100-miejscowego, dwupłatowego turbośmigłowca o zasięgu 1 000 nm; oraz turbowentylatora z mieszanymi skrzydłami o podobnym zasięgu i pojemności jak w przypadku konwencjonalnej konstrukcji. Określiła również wyzwania związane z energią wodorową w lotnictwie, w tym koszty, dostępność, infrastrukturę i akceptację regulacyjną tej technologii.

Airbus planuje wprowadzenie projektu o stałych skrzydłach i rozpoczęcie procesu certyfikacji do 2025 r. Wprowadzenie do eksploatacji nastąpi najprawdopodobniej w okresie od 2030 do 2035 r. Przetłumaczono przy pomocy www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)