FedEx chce dodać lasery antyrakietowe do swoich samolotów
16 stycznia, 2022FedEx z siedzibą w Memphis planuje dodać lasery antyrakietowe do niektórych swoich samolotów. Technologia ta będzie miała na celu przeciwdziałanie efektom pocisków termolokacyjnych, które jak do tej pory były wykorzystywane do atakowania samolotów. FedEx planuje wprowadzić takie modyfikacje do Airbusa A321, który obecnie nie znajduje się w jego flocie.
Wielkie plany obrony powietrznej
Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poruszyła w tym tygodniu temat, ogłaszając, że pracuje nad propozycją zastosowania laserów antyrakietowych w samolotach komercyjnych. Wniosek, który FAA opublikowała w piątek, zawiera szczegóły propozycji dla samolotu Airbus A321-200, który według doniesień giganta cargo FedEx chce zmodyfikować w celu zastosowania takiej technologii obronnej.
FAA opisuje nowy sprzęt jako „nowatorską lub nietypową cechę konstrukcyjną w porównaniu do stanu technologii przewidzianej w normach zdatności do lotu dla samolotów kategorii transportowej.” W końcu taka technologia jest zazwyczaj widziana na ekskluzywnych samolotach, takich jak prywatne odrzutowce lub zmodyfikowane amerykańskie „Air Force One” Boeingi 747. FAA wyjaśnia, że:
Propozycja od dawna
Oczywiście, wykorzystanie systemów antyrakietowych w samolotach komercyjnych nie jest całkowicie niespotykane. Rzeczywiście izraelscy przewoźnicy wdrożyli taką technologię w swoich samolotach już w 2004 roku. El Al, narodowa linia lotnicza kraju, była pierwszą, która zastosowała takie systemy, a modyfikacja kosztowała 1 milion dolarów za samolot.
Propozycja dotycząca zastosowania laserowych systemów antyrakietowych w samolotach Airbus A321 jest znana od dawna. Konkretnie, Reuters donosi, że FedEx po raz pierwszy złożył wniosek o zatwierdzenie takich modyfikacji ponad dwa lata temu, jeszcze w październiku 2019 roku.
W każdym razie, projekt prawdopodobnie pozostanie na razie celem długoterminowym. To po pierwsze dlatego, że FedEx nie lata obecnie żadnym Airbusem A321s. W rzeczywistości, według danych ch-aviation.com, jedyne odrzutowce firmy należą do serii A300. Na tym etapie FAA zaprasza zainteresowanych do zgłaszania uwag w ciągu 45 dni, przy czym projekt jest jeszcze w trakcie rozpatrywania.
Znaczenie takiej technologii
FAA zauważa, że w ostatnich latach kilka firm pracowało nad projektem laserowych systemów antyrakietowych. W odniesieniu do tego, powołuje się na fakt, że:
„W ostatnich latach, w kilku incydentach za granicą, cywilne samoloty zostały ostrzelane przez przenośne systemy obrony powietrznej (MANPADS)”. #OTD w 2003 roku: Samolot towarowy DHL A300 [OO-DLL] zostaje zestrzelony przez powstańców w Bagdadzie (Irak), wszystkie 3 osoby na pokładzie przeżyły. Sterowanie hydrauliczne zostało utracone w wyniku trafienia pociskiem, ale załodze udało się użyć silnika do sterowania samolotem. Po raz pierwszy odrzutowiec z takimi uszkodzeniami wylądował bez ofiar. – Air Disasters #OTD by Francisco Cunha (@OnDisasters) November 22, 2020Sięgając nieco dalej w historię, godny uwagi przykład takiego ataku dotyczył samolotu DHL Airbus A300. Odlatując z Bagdadu w Iraku w listopadzie 2003 roku, jego lewe skrzydło zostało trafione takim pociskiem, co spowodowało awaryjne lądowanie bez użycia hydrauliki, cudem bez obrażeń. W każdym razie, z pewnością interesujące będzie sprawdzenie wpływu proponowanych przez FedEx modyfikacji.